Sommartävling 2, OK Vilse 87, 2011-06-30to 2011-06-30 21:34
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2008

   Pl Namn                         Klubb                          Tid Tvlmärke 



H80  (2)       3050 m                      

    1 Sven Svensson                FK Vittus                    46:03 G        
    2 Sture Jansson                Emmaboda Verda OK            52:23 S        



H75  (2)       3520 m                      

    1 Torsten Hannrup              OK Kompassen               1:15:03 G        

      Bertil Åkesson               Växjö AIS                 ej start          



H70  (12)      4020 m                      

    1 Anders Carlsson              Skåneslättens OL             45:27 G        
    2 Owe Svensson                 OK Orion                     47:53 G        
    3 Inge Nilsson                 Tockarps IK                  48:01 G        
    4 Bo Svensson                  Tockarps IK                  48:34 G        
    5 Peo Bengtsson                OK Pan-Kristianstad          49:19 G        
    6 Stig Karlsson                Torsås OK                    49:27 G        
    7 Rune Bengtsson               Ronneby OK                   51:07 S        
    8 Sten Johansson               OK Skogsfalken               52:47 S        
    9 Torsten Claesson             OK Älme                      54:22 S        
   10 Göran Folkesson              Ronneby OK                   58:21 S        

      Brodde Nilsson               OK Skogsfalken            ej start          
      Sven Gyberg                  OK Skogsfalken            ej start          



H65  (14)      4490 m                      

    1 Morgan Ljung                 Vaggeryds SOK                44:38 G        
    2 Ingemar Andersson            OK Orion                     48:18 G        
    3 Thomas Kleist                Boxholm-Mjölby OL            49:24 G        
    4 Kent Ekdahl                  Emmaboda Verda OK            49:42 G        
    5 Sven-Åke Granquist           Hästveda OK                  51:17 S        
    6 Nils Karlsson                Växjö AIS                    53:13 S        
    6 Bertil Holmgren              Gävle OK                     53:13 S        
    8 Lennart Bohman               FK Vittus                    53:24 S        
    9 Benkt Anderson               Lunds OK                     53:53 S        
   10 Kjell Månsson                Ronneby OK                   56:08 S        
   11 Jan-Ove Hedstig              Växjö OK                     57:19 S        
   12 Bertil Ottosson              FK Göingarna                 58:52 S        
   13 Sven Ruther                  OK Älme                    1:00:42 S        
   14 Sven-Erik Forsell            Lunds OK                   1:15:07          



H60  (10)      4800 m                      

    1 Krister Nilsson              Växjö OK                     47:03 G        
    2 Ronny Hjalmarsson            Emmaboda Verda OK            48:58 G        
    3 Jörgen Fransson              Emmaboda Verda OK            55:21 S        
    4 Kim Folander                 OK Sorø                      56:16 S        
    5 Lennart Andersson            OK Orion                     57:23 S        
    6 Andreas Dresen               OLF Mainz                    57:27 S        
    7 Lars-Gunnar Bengtsson        Stigmännen Karlshamns OK   1:07:29 S        
    8 Börje Åkesson                Frosta OK                  1:11:56 B        
    9 Nils-Erik Bondesson          Frosta OK                  1:18:25          

      Bjarne Sörensen              Amager OK                 ej start          



H55  (14)      5410 m                      

    1 Per Nilsson                  Stigmännen Karlshamns OK     52:15 G        
    2 Lars Strand                  OK Älme                      52:59 G        
    3 Christer Kaisajuntti         OK Skogsfalken               53:56 G        
    4 Stellan Martinsson           OK Tyringe                   54:51 G        
    5 Per Svensson                 Ronneby OK                   58:57 G        
    6 Kenneth Fager                FK Vittus                    59:10 S        
    7 Jan Svensson                 OK Skogsfalken               59:30 S        
    8 John Pedersen                OK Sorø                      59:54 S        
    9 Torgny Ottosson              OK Torfinn                 1:03:38 S        
   10 Lennart Smedenmark           Ronneby OK                 1:06:15 S        
   11 Lars Martinsson              Ronneby OK                 1:07:00 S        
   12 Rolf Ohrlander               OK Pan-Kristianstad        1:08:35 S        
   13 Bo Månsson                   OK Löftan                  1:14:16 S        

      Kenneth Kajsajuntti          OK Skogsfalken            ej start          



H50  (7)       5890 m                      

    1 Arne Karlsson                Tumba-Mälarhöjden OK         56:21 G        
    2 Staffan Käll                 OK Älme                      56:33 G        
    3 Ingemar Månsson              Ronneby OK                   59:21 G        
    4 Håkan Henmyr                 Järla Orientering          1:10:12 S        
    5 Stefan Karlsson              OK Älme                    1:21:46 B        
    6 Claus Mikkelsen              OK Sorø                    1:40:40          

      Bo Petersson                 Lessebo OK                ej start          



H45  (6)       6460 m                      

    1 Lars Persson                 OK Skogsfalken               51:51 G        
    2 Pontus Larsson               OK Skogsfalken               56:06 G        
    3 Frank Steiner                Järfälla OK                1:10:14 S        
    4 Per-Olof Andersson           OK Tyringe                 1:11:28 S        

      Hans Hedin                   Hjärnarps GH OL           ej start          
      Johan Lilljeqvist            Stigsökarna               ej start          



H40  (13)      7260 m                      

    1 Fredrik Smedberg             OK Skogsfalken               52:10 G        
    2 Magnus Larsson               FK Göingarna                 52:11 G        
    3 Johan Gyberg                 OK Skogsfalken               52:50 G        
    4 Jonas Persson                Torsås OK                    57:11 G        
    5 Niklas Edvardsson            Hästveda OK                1:00:49 S        
    6 Niklas Nilsson               Härlövs IF                 1:01:54 S        
    7 Fabian Ljungquist            Lunds OK                   1:03:42 S        
    8 Jan-Ove Wiking               Istrums SK                 1:07:13 S        
    9 Magnus Håkansson             OK Orion                   1:14:32 S        
   10 Martin Andersson             OK Skogsfalken             1:15:18 B        
   11 Patrik Wåhlin                OK Skogsfalken             1:16:24 B        
   12 Jonas K Johansson            OK Skogsfalken             1:20:38          

      Ola Carlsson                 Stora Tuna OK             Ej godk.          



H35  (3)       7670 m                      

    1 Torstein Hole                Nydalens SK                1:11:34 G        
    2 Tomas Vensryd                Eslövs FK                  1:13:10 G        
    3 Nicklas Kallerbäck           Emmaboda Verda OK          1:35:56 S        



H21  (20)      10080 m                     

    1 Ola Martner                  Göteborg-Majorna OK        1:03:59 G        
    2 Oleksandr Kratov             OK Orion                   1:06:12 G        
    3 Anton Johansson              OK Orion                   1:08:43 G        
    4 Aleksander Bernaciak         OK Orion                   1:10:16 G        
    5 Henrik Berlin                OK Orion                   1:15:03 S        
    6 Simon Smedberg               OK Skogsfalken             1:17:22 S        
    7 Andreas Bergander            Eksjö SOK                  1:20:56 S        
    8 Ivan Forsgren                OK Tisaren                 1:21:44 S        
    9 Åke Larsson                  Stigmännen Karlshamns OK   1:32:22 B        
   10 Daniel Evaldsson             SK Graal                   1:43:27          
   11 Morten Hass                  OK Sorø                    1:52:59          

      Viktor Tovesson              OK Orion                  Ej godk.          
      Joel Käll-Karlsson           Växjö OK                  Ej godk.          
      Marcus Svensson              FK Göingarna              Ej godk.          
      Pontus Petersson             OK Orion                  ej start          
      Daniel Gunnarsson            OK Orion                  ej start          
      Lukas Peterson               IFK Umeå                  ej start          
      Björn Andersson              OK Dacke                  ej start          
      Anton Wiberg                 OK Skogsfalken            ej start          
      Henrik Jansson               IK Hakarpspojkarna        ej start          



H20  (2)       6460 m                      

    1 Adam Georgsson               OK Nackhe                    59:46 G        
    2 Jacob Nilsson                Ronneby OK                 1:29:16 B        



H16  (41)      5560 m                      

    1 Oskar Sandberg               Säterbygdens OK              35:37          
    2 Oskar Lindqvist              Sävedalens AIK               37:49          
    3 Philip Persson               OK Orion                     38:07          
    4 Niklas Sundqvist             Tullinge SK                  38:14          
    5 Erik Andersson               OK Orion                     39:13          
    6 Nils Gumaelius               Waxholms OK                  41:25          
    7 Mattias Johansson            Stångenäs AIS                41:43          
    8 Martin Nilsson               Stigmännen Karlshamns OK     44:54          
    9 Joakim Andén                 Södertälje-Nykvarn OF        45:07          
   10 Filip Wadsten                OK Landehof                  45:21          
   11 Erik Molitor                 Katrineholms OK              45:26          
   12 Oscar Renberg                Sävedalens AIK               46:09          
   13 Fredrik Persson              Domnarvets GOIF              46:34          
   14 Filip Ivarsson               OK Hammaren                  47:49          
   15 Filip Ossiansson             IK Hakarpspojkarna           48:07          
   16 Oliver Nilsson               Nyköpings OK                 48:08          
   17 Joakim Svensson              OK Älme                      49:42          
   18 Erik Andersson               Stigmännen Karlshamns OK     50:44          
   19 Jakob Lindbom                OK Orion                     51:00          
   20 Anton Gumaelius              Waxholms OK                  52:20          
   21 Fredrik Levin                Svaide Roma SOK              53:25          
   22 Andreas Sundström            Västerås SOK                 53:43          
   23 Martin Norrbom               Sala OK                      53:52          
   24 Daniel Duhlbo                IFK Moras OK                 54:40          
   25 Samuel Hedlund               Köping-Kolsva OK             55:04          
   26 Emanuel Urdal                Boxholm-Mjölby OL            56:38          
   27 Anton Hansson                Nässjö OK                    57:41          
   28 Axel Limbäck                 Västerås SOK               1:00:05          
   29 Erland Simonsson             Sundbybergs IK             1:00:06          
   30 Carl Rämmal                  Lunds OK                   1:00:46          
   31 Martin Herbert               Täby OK                    1:01:14          
   32 Karl Enges                   Attunda OK                 1:08:51          
   33 Emil Eriksson                Tierps SOK                 1:10:05          

      Robin Karlsson               Tormestorps IF            Ej godk.          
      Joel Einarsson               Tormestorps IF            Ej godk.          
      Alexander Nilsson            OK Södertörn              Ej godk.          
      Erik Hållström               Gävle OK                  Ej godk.          
      Lukas Bökman                 Ronneby OK                Ej godk.          
      Filip Bergström              Kvarnsvedens GOIF OK      ej start          
      Felix Garmer                 Göteborg-Majorna OK       ej start          
      Harald Larsson               Hagaby GOIF               ej start          



H14  (3)       3680 m                      

    1 Lukas Lundgren               Värend GN OL                 29:53          
    2 Ola Andersson                Stigmännen Karlshamns OK     30:53          
    3 Alexander Skeppland Hole     Nydalens SK                  43:35          



H12  (5)       2830 m                      

    1 Emil Pettersson              OK Dacke                     21:45          
    2 Adam Lindbom                 OK Orion                     30:26          
    3 Niklas Jonson                Ronneby OK                   34:29          
    4 Tony Andersson               OK Skogsfalken               46:53          
    5 Julius Puke                  Ystads OK                    54:51          



H10  (8)       2690 m                      

    1 Allan Hedberg                Lunds OK                     17:10          
    2 Melker Andersson             Härlövs IF                   23:16          
    3 Max Persson                  OK Skogsfalken               24:11          
    4 Max Kärvhag                  OK Skogsfalken               26:16          
    5 Gustav Andersson             Härlövs IF                   27:37          
    6 Fabian Andersson             Ronneby OK                   56:44          
    7 Stellan Gradin               Andrarums IF               1:00:53          

      Povel Hedberg                Lunds OK                  Ej godk.          



D75  (1)       3050 m                      

      Clarie Ek                    OK Pan-Kristianstad       Ej godk.          



D65  (5)       3580 m                      

    1 Gull Svensson                Tockarps IK                  44:05 G        
    2 Britt Forsell Pirozzi        Lunds OK                     44:51 G        
    3 Bodil Ruther                 OK Älme                    1:04:59 B        
    4 Harriet Karlsson             Torsås OK                  1:18:32          
    5 Barbro Cassing               Ronneby OK                 1:40:14          



D60  (3)       3580 m                      

    1 Gun-Britt Fransson           Emmaboda Verda OK            42:45 G        
    2 Bigge Bengtsson              Stigmännen Karlshamns OK     46:30 G        
    3 Ulla-Britt Karlsson          Växjö OK                   1:16:46          



D55  (2)       4020 m                      

    1 Kerstin Hjalmarsson          Emmaboda Verda OK            49:44 G        
    2 Yvonne Carlsson              Stora Tuna OK                51:48 G        



D50  (12)      4020 m                      

    1 Lisel Arvidsson              Växjö OK                     35:32 G        
    2 Ann-Christin Nero            Ronneby OK                   35:49 G        
    3 Ewa Roos                     Helsingborgs SOK             37:49 G        
    4 Søs Munch Hansen             OK Sorø                      38:16 G        
    5 Agneta Erfors                OK Torfinn                   40:12 S        
    6 Mette Filskov                OK Sorø                      41:35 S        
    7 Åsa Nilsson                  Ronneby OK                   43:31 S        
    8 Kerstin Persson              FK Göingarna                 44:31 S        
    9 Mona Palm                    Lessebo OK                   45:10 S        
   10 Birgitta Nilsson             Stigmännen Karlshamns OK     51:50 B        
   11 Elisabet Månsson             OK Löftan                    59:51          
   12 Carina Erlandsson            OK Skogsfalken             1:09:38          



D45  (5)       4490 m                      

    1 Ingela Andersson             Lunds OK                     47:45 G        
    2 Gunilla Gustavsson           OK Orion                   1:08:52 B        
    3 Sussi Jonson                 Ronneby OK                 1:10:19 B        

      Eva Pettersson               OK Dacke                  ej start          
      Kerstin Dresen               OLF Mainz                 ej start          



D40  (9)       4800 m                      

    1 Christina Smedberg           OK Skogsfalken               45:06 G        
    2 Cecilia Rönnfjärd            OK Skogsfalken               45:16 G        
    3 Hanne Fogh                   OK Sorø                      45:32 G        
    4 Ingela Thoresson             Andrarums IF                 51:11 S        
    5 Malin Hellner                Istrums SK                 1:00:33 S        
    6 Andrea Silier                Järfälla OK                1:02:52 S        
    7 Susanne W Karlsson           Härlövs IF                 1:04:51 S        

      Ylva Håkansson               OK Orion                  Ej godk.          
      Åsa Hedin                    Hjärnarps GH OL           ej start          



D21  (10)      6950 m                      

    1 Nadiya Volynska              OK Orion                     54:09 G        
    2 Rebecka Olsson               OK Skogsfalken               57:11 G        
    3 Cecilia Bratt                OK Orion                     57:18 G        
    4 Anna (Humlaröd) Persson      FK Göingarna                 58:21 G        
    5 Linnéa Ivarsson Sandberg     OK Denseln                 1:02:48 S        
    6 Lovisa Persson               OK Tisaren                 1:07:17 S        
    7 Susanne Andersson            Härlövs IF                 1:12:27 S        
    8 Anna Månsson                 OK Löftan                  1:20:25 B        

      Elin Månsson                 OK Löftan                 Ej godk.          
      Julia Davidsson              OK Klemmingen             ej start          



D20  (3)       5560 m                      

    1 Kristin Schyberg             Fjärås AIK                   53:30 G        
    2 Maja Pettersson              OK Dacke                     57:52 G        
    3 Anna Bredfelt                Lunds OK                   1:04:46 S        



D18  (7)       5140 m                      

    1 Johanna Erlandsson           OK Skogsfalken               40:29 G        
    2 Tove Ingvarsson              OK Skogsfalken               52:28 S        
    3 Maria Johansson              Torsås OK                    54:35 S        
    4 Maja Andersson               OK Dacke                     54:54 S        
    5 Marika Arvidsson             Växjö OK                     58:22 B        
    6 Anna Jonson                  Ronneby OK                   58:46 B        
    7 Carolin Håkansson            OK Orion                   1:05:09          



D16  (47)      4490 m                      

    1 Gabriella Gustafsson         IK Hakarpspojkarna           34:06          
    2 Sara Wadman                  IFK Moras OK                 36:57          
    2 Matilda Dammvik              Stora Tuna OK                36:57          
    4 Jeanette Jönsson Hellstadius Södertälje-Nykvarn OF        37:47          
    5 Ellen Sarenmark              Leksands OK                  38:04          
    6 Kajsa Hedin                  Hjärnarps GH OL              38:29          
    7 Hanna Korhonen               Haninge SOK                  39:07          
    8 Sara Josarp                  FK Friskus-Varberg           39:39          
    9 Louise Lundgren              Värend GN OL                 40:01          
   10 Rebecca Mårtensson           Köping-Kolsva OK             40:15          
   11 Fredrika von Essen           OK Linné                     40:25          
   12 Nathalie Lybert              OK Ravinen                   40:38          
   13 Tilda Johansson              OK Orion                     40:55          
   14 Anna Kindlundh               Södertälje-Nykvarn OF        41:01          
   15 Karin Björnlinger            IK Vista                     41:13          
   16 Moa Pettersson               OK Dacke                     42:34          
   17 Patricia Edgarsson           Andrarums IF                 43:13          
   18 Elin Fjellström              KFUM Örebro OK               43:23          
   19 Sofia Johansson              OK Nackhe                    43:41          
   20 Petra Gunnarsdotter          Tenhults SOK                 44:17          
   21 Josefine Höög                Hagaby GOIF                  44:36          
   22 Sigrid Holmgren              OK Renen                     44:42          
   23 Kristin Boman                Gävle OK                     45:15          
   24 Caroline Lindelöw            Härlövs IF                   46:27          
   25 Gina Granstedt               Halden SK                    46:37          
   26 Susanne Nilsson              OK Renen                     46:48          
   27 Johanna Tovesson             OK Orion                     47:35          
   28 Maja Enges                   Leksands OK                  48:56          
   29 Kajsa Adolfsson              Vimmerby OK                  49:03          
   30 Melina Carlsson              Stora Tuna OK                50:25          
   31 Jennifer Andersson           Haninge SOK                  51:22          
   32 Karin Håll                   HJS-Vansbro OK               51:42          
   33 Sofia Ehn                    Södertälje-Nykvarn OF        54:12          
   34 Sara Magnusson               OK Måsen                   1:09:19          
   35 Julia Smedenmark             Ronneby OK                 1:10:57          

      Sara Tynong                  Tullinge SK               Ej godk.          
      Moa Gustafsson               Uddevalla OK              Ej godk.          
      Linnea Wejås                 Nyköpings OK              Ej godk.          
      Matilda Renlund              OK Södertörn              Ej godk.          
      Pim Hedberg                  Lunds OK                  Ej godk.          
      Jessica Nilsson              OK Torfinn                Ej godk.          
      Eirin Andersson              Vimmerby OK               ej start          
      Milla Hjort                  OK Ravinen                ej start          
      Hanna Fors                   Domnarvets GOIF           ej start          
      Ida Kihlén                   Domnarvets GOIF           ej start          
      Clara Wallin                 Sjövalla FK               ej start          
      Ellen Forsgren               Forsa OK                  ej start          



D14  (1)       3680 m                      

    1 Myrra Carlsson               OK Orion                     38:19          



D12  (6)       2830 m                      

    1 Elin Svensson                OK Älme                      28:38          
    2 Ellen Kallerbäck             Emmaboda Verda OK            32:22          
    3 Klara Andersson              Härlövs IF                   33:32          
    4 Betty Ottosson               OK Torfinn                   35:08          
    5 Ellen Andersson              Stigmännen Karlshamns OK     35:56          
    6 Linnea Dagsberg              OK Orion                   1:06:35          



D10  (9)       2690 m                      

    1 Carolin Gradin               Andrarums IF                 22:56          
    2 Alicia Lundgren              Värend GN OL                 25:09          
    3 Ella Söderberg               OK Skogsfalken               27:34          
    4 Vanja Bökman                 Ronneby OK                   28:51          
    5 Elsa Aderstedt Althoff       Kungälvs OK                  32:37          
    6 Linn Karlsson                OK Vilse 87                  34:39          
    7 Sigrid Elmblad               OK Vilse 87                  41:52          
    8 Tova Danielsson              OK Skogsfalken             1:01:38          
    9 Elina Liljedahl              OK Skogsfalken             1:05:59          



U2  (3)        2690 m                      

    1 Hjalmar Jönsson              OK Vilse 87                  37:39          
    2 Loke Hedberg                 Lunds OK                     47:00          

      Anton Silier                 Järfälla OK               ej start          



U1  (10)       1960 m                      

    1 Jonas Emil Fogh              OK Sorø                      13:55          
    2 Fritjof Aderstedt Althoff    Kungälvs OK                  15:35          
    3 Olle Kallerbäck              Emmaboda Verda OK            16:48          
    4 Arvid Jönsson                OK Vilse 87                  22:05          
    5 Bea Mangnstedt               OK Vilse 87                  23:08          
    6 Emilie Johnsson              OK Vilse 87                  24:30          
    7 Elvira Ljungberg             OK Skogsfalken               27:02          
    8 Hugo Danielsson              OK Skogsfalken               27:11          
    9 Axel Bratt                   OK Orion                     30:56          
   10 Ella Bratt                   OK Orion                     31:00          



Inskolning  (2 1960 m                      

      Karl Aderstedt Althoff       Kungälvs OK                  Godk.          

      Paula Silier                 Järfälla OK               ej start          



Öppen Motion 2 3810 m                      

      Rosita Karlsson              Växjö AIS                 Ej godk.          



Öppen Motion 3 2830 m                      

    1 Petra Olejnik                SOK Viljan                   33:51 B        
    2 Per-Inge Eriksson            Stigmännen Karlshamns OK     44:29 B        
    3 Martin Lindelöw              Härlövs IF                   48:35          
    4 Margareta Wikström           Växjö AIS                    50:31          
    5 Ann-katrin Almqvist          FK Göingarna                 50:37          
    6 Ragnvald Bladh               OK Älme                      52:25          
    7 Eva Jansson                  OK Älme                      52:50          
    8 Eugen Lindelöw               Härlövs IF                 1:02:12          

      Lena Ingvarsson              OK Skogsfalken            Ej godk.          



Öppen Motion 4 4340 m                      

    1 Pernilla Bökman              Ronneby OK                   42:47 B        
    2 Mikael Johansson             Ronneby OK                   42:48 B        
    3 Staffan Lindbom              OK Orion                     58:08          
    4 Karsten Hetland              Helsingborgs SOK           1:24:27          
    5 Peter Liljedahl              OK Skogsfalken             2:03:39          



Öppen Motion 5 3680 m                      

    1 Ulf Arvidsson                Växjö OK                     40:33 B        
    2 Kjell Svensson               OK Älme                      42:00 B        
    3 Stella Käll                  OK Älme                      48:58 B        
    4 Niklas Thörn                 Stigmännen Karlshamns OK     54:34          
    5 Eskil Johansson              OK Orion                     56:11          
    6 Moa Wåhlin                   OK Skogsfalken               57:06          
    7 Torgny Jonsson               Växjö AIS                  1:00:19          
    8 Maiken Kjærulff              DEN                        1:09:00          
    8 Agneta Petersson             Ronneby OK                 1:09:00          
   10 Ann Öhlin                    Stigmännen Karlshamns OK   1:09:05          
   11 Anna Eliasson                OK Skogsfalken             1:20:47          
   12 Ingemar Andersson            OK Skogsfalken             1:27:22          
   13 Ingrid Jonsson               Växjö AIS                  1:55:43          
   14 Sven Jonsson                 Växjö AIS                  1:57:10          



Öppen Motion 6 5890 m                      

      Conny Andersson              Ronneby OK                Ej godk.          



Öppen Motion 7 3050 m                      

    1 Björn Palm                   Lessebo OK                   26:18 B        
    2 Pär Johansson                IFK Mahultet                 27:43 B        
    3 Manfred Olejnik              SOK Viljan                   33:07 B        
    4 Kristina Berlin              OK Orion                     36:46          
    5 Karin Lindqvist              Ronneby OK                   37:22          
    6 Göte Gustafsson              Emmaboda Verda OK            38:07          
    7 Tommy Bengtsson              Hässleholms OK               40:59          
    8 Jeanette Andersson           OK Dacke                     46:45          
    9 Pia Larsson                  FK Göingarna                 47:06          
   10 Lennie Thörn                 Stigmännen Karlshamns OK     48:46          
   11 Lisa Nilsson                 OK Torfinn                   54:42          
   12 Ellinor Lindelöw             Härlövs IF                   57:50          



Öppen Motion 8 4490 m                      

    1 Jörgen Olsson                Härlövs IF                   28:30 B        
    2 Anders Hermansson            Tolered-Utby Ol-klubb        36:25 B        
    3 Emil Fager                   OK Orion                     36:28 B        
    4 Mikael Persson               FK Göingarna                 40:14          
    5 Alexander Johansson          OK Orion                     41:24          
    6 Stefan Malmström             OK Orion                     43:31          
    7 Mats Carlsson                OK Vilse 87                  44:35          
    7 Håkan Andersson              OK Dacke                     44:35          
    9 Per-Ivan Engström            OK Orion                     45:54          
   10 Jens Nordahl                 Stigmännen Karlshamns OK     47:18          
   11 Björn Norrliden              Torsås OK                    51:15          
   12 Bengt Andersson              OK Skogsfalken             1:01:12          
   13 Leif Karlsson                Frosta OK                  1:10:25          
   14 Bengt-Erik Ingemansson       OK Vilse 87                1:14:04          

      Henrik Melin                 Hagaby GOIF               Ej godk.          



Öppen Motion 9 7260 m                      

    1 Ola Nyberg                   OK Orion                     45:51 B        
    2 Johan Engström               OK Orion                     52:26 B        
    3 Martin Johansson             OK Orion                     57:32 B        
    4 Jan Granstedt                Halden SK                    59:53 B        
    5 Niklas Bratt                 OK Orion                   1:01:43          
    6 Peter Andersson              OK Orion                   1:03:39          
    7 Gabriel Bengtsson            Stigmännen Karlshamns OK   1:03:42          
    8 Sven Johansson               OK Orion                   1:07:04          
    9 Kent Olsson                  OK Orion                   1:13:44          
   10 Erik Aderstedt               Kungälvs OK                1:14:46          
   11 Willy Olsson                 OK Skogsfalken             1:15:04          

      Per Forsgren                 Tumba-Mälarhöjden OK      Ej godk.          
      Daniel Nilsson               OK Orion                  Ej godk.          



D21 Kort  (1)  5140 m                      

    1 Lindha Hellner               Istrums SK                   52:18 G        



H12Kort  (1)   2690 m                      

    1 Jonathan Ljungberg           OK Skogsfalken             1:17:55