OK Vilse 87 Långsö 2008-03-16 15:04
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2005

   Pl Namn                    Klubb                          Tid Tvlmärke 



H75  (3)       3150 m                      

    1 Ingvar Pettersson       Hässleholms OK               40:55 G        
    2 Sven Svensson           FK Vittus                    41:10 G        
    3 Gösta Svensson          OK Älme                      51:20 S        



H70  (12)      4130 m                      

    1 Werner Törnblom         Växjö OK                     45:14 G        
    2 Peo Bengtsson           OK Pan-Kristianstad          47:24 G        
    3 Sivert Axelsson         Kalmar OK                    47:29 G        
    4 Johan Jansson           Växjö OK                     51:44 S        
    5 Lennart Johansson       Hässleholms OK               52:57 S        
    6 Göte Nilsson            Ronneby OK                   56:50 S        
    7 Roland Ekelöf           Stigmännen Karlshamns OK   1:00:19 S        
    8 Lennart Östergren       Växjö OK                   1:00:33 S        
    9 Olle Nilsson            Stigmännen Karlshamns OK   1:05:53 B        
   10 Gillis Alm              Växjö OK                   1:11:47          
   11 Evald Johansson         Lessebo OK                 1:21:38          

      Börje Nilsson           Hässleholms OK            ej start          



H65  (20)      4130 m                      

    1 Kjell Månsson           Ronneby OK                   38:42 G        
    2 Lars Hylén              Skåneslättens OL             40:18 G        
    3 Bertil Eriksson         Stigmännen Karlshamns OK     40:52 G        
    4 Sven-Åke Granquist      Hästveda OK                  42:45 G        
    5 Roland Offrell          Frosta OK                    43:10 S        
    6 Stig Karlsson           Torsås OK                    44:42 S        
    7 Hagbert Persson         Växjö OK                     45:15 S        
    8 Gunnar Sandström        OK Pan-Kristianstad          46:37 S        
    9 Bengt Nilsson           Alvesta SOK                  48:54 S        
   10 Hubert Hugosson         OK Gynge                     50:19 S        
   11 Torsten Claesson        OK Älme                      50:23 S        
   12 Sten Johansson          OK Skogsfalken               52:31 S        
   13 Bengt Andersson         OK Skogsfalken               53:52 S        
   14 Göran Thour             Värend GN OL                 55:38 B        
   15 Kurt Bergstrand         Lessebo OK                   55:44 B        
   16 Lars Lindén             OK Gynge                     58:16 B        
   17 Inge Nilsson            Tockarps IK                  58:39 B        
   18 Ragnar Olsson           Ronneby OK                   59:43          

      Mats Rosén              Hästveda OK               Ej godk.          
      Gunnar Johansson        OK Orion                  ej start          



H60  (23)      4470 m                      

    1 Stefan Larsson          OK Njudung                   39:46 G        
    2 Bill Schölin            Tockarps IK                  41:00 G        
    3 Ingemar Johansson       Växjö OK                     42:40 G        
    4 Bo Olofsson             Hästveda OK                  44:05 S        
    5 Ronny Hjalmarsson       Emmaboda Verda OK            44:46 S        
    6 Göte Gustafsson         Emmaboda Verda OK            47:31 S        
    7 Kent Ekdahl             Emmaboda Verda OK            48:13 S        
    8 Håkan Nilsson           Malmö OK                     48:39 S        
    9 Jörgen Fransson         Emmaboda Verda OK            49:17 S        
   10 Lars-Åke Sjökvist       Värend GN OL                 50:33 S        
   11 Leif Axelsson           Hjortens SK                  51:42 S        
   12 Eric Tenland            Stigmännen Karlshamns OK     51:44 S        
   13 Gert Olsson             Skåneslättens OL             53:32 S        
   14 Christer Grönblad       Härlövs IF                   55:14 S        
   15 Kenneth Lindblom        Växjö OK                     57:44 B        
   16 Arne Johansson          OK Älme                      58:52 B        
   17 Sven Ruther             OK Älme                    1:00:09          
   18 Lars Henriksson         OK Älme                    1:01:21          
   19 Jan Påhlstorp           Emmaboda Verda OK          1:03:51          
   20 Lars Gunnar Bengtsson   Stigmännen Karlshamns OK   1:18:57          

      Jan Persson             Ystads OK                 Ej godk.          
      Lars-Åke Åberg          Kalmar OK                 ej start          
      Roland Persson          OK Älme                   ej start          



H55  (15)      5040 m                      

    1 Jan Olofsson            Ronneby OK                   45:25 G        
    2 Per-Arne Evaldsson      OK Gynge                     49:48 G        
    3 Jörgen Nilsson          Ronneby OK                   50:34 G        
    4 Jan Karlsson            OK Virdarna                  53:01 S        
    5 Krister Nilsson         Växjö OK                     56:31 S        
    6 Lars Andersson          IFK Göteborg                 56:49 S        
    7 Boye Arvidsson          Nässjö OK                    57:47 S        
    8 Åke Ohlson              OK Skogsfalken               59:17 S        
    9 Sven-Olof Larsson       Växjö AIS                  1:00:28 S        
   10 Björn Johansson         Hjortens SK                1:00:40 S        
   11 Uno Åkesson             Nässjö OK                  1:00:52 S        
   12 Nils-Arne Håkansson     Stigmännen Karlshamns OK   1:03:45 S        
   13 Sven Erik Frick         FK Göingarna               1:06:51 B        
   14 Lars Göran Killander    Hästveda OK                1:13:01          
   15 Sven-Olle Söderberg     OK Skogsfalken             1:16:28          



H55 MOTION  (3 3990 m                      

    1 Stig Nydahl             Stigmännen Karlshamns OK   1:17:33 S        
    2 Jan-Åke Hansson         Stigmännen Karlshamns OK   1:20:04 S        
    3 Leif Sandström          Stigmännen Karlshamns OK   1:23:22 S        



H50  (13)      5500 m                      

    1 Ulf Carlsson            OK Stigen                    53:13 G        
    2 Bengt Larsson           FK Göingarna                 53:27 G        
    3 Kjell Nero              Nässjö OK                    54:47 G        
    4 Bo Salomonson           Kalmar OK                  1:04:13 S        
    5 Thomas Nilsson          FK Göingarna               1:05:06 S        
    6 Lars Strand             OK Älme                    1:06:21 S        
    7 Björn Axemo             Hultsfreds OK              1:07:17 S        
    8 Kenneth Andersoon       Nässjö OK                  1:16:52 B        
    9 Per Svensson            Ronneby OK                 1:18:25 B        
   10 Jörgen Skaarup          Ballerup OK                1:20:46 B        

      Christer Kaisajuntti    OK Skogsfalken            Ej godk.          
      Per Nilsson             Stigmännen Karlshamns OK  Ej godk.          
      Peter Henriksson        Ronneby OK                ej start          



H45  (10)      6120 m                      

    1 Ove Lernå               Kalmar OK                    48:13 G        
    2 Mats Svensson           Hjärnarps GH OL              57:18 S        
    3 Lars-Olof Lundquist     Nybro OK                   1:05:55 S        
    4 Jörgen Göransson        FK Göingarna               1:18:29          
    5 Peter Edgren            Hultsfreds OK              1:26:47          
    6 Per Erlandsson          OK Skogsfalken             1:31:24          
    7 Sverker Eriksson        OK Gynge                   1:33:06          

      Peter Andersson         OK Orion                  Ej godk.          
      Thommy Bergman          Stigmännen Karlshamns OK  Ej godk.          
      Kennie Bjerstedt        Stigmännen Karlshamns OK  ej start          



H45 MOTION  (1 4790 m                      

    1 John Rehn               OK Skogsfalken             1:17:53 S        



H40  (28)      6350 m                      

    1 Hans Lundgren           IK Hakarpspojkarna           49:35 G        
    2 Magnus Larsson          FK Göingarna                 50:34 G        
    3 Mats Granstedt          IK Hakarpspojkarna           51:46 G        
    4 Lennart Söderberg       IK Hakarpspojkarna           52:55 G        
    5 Magnus Svensson         Nässjö OK                    53:23 G        
    6 Patrik Rosén            Hästveda OK                  53:45 G        
    7 Per-Åke Nilsson         FK Göingarna                 54:09 G        
    8 Henrik Larsson          FK Göingarna                 54:39 G        
    9 Anders Blomqvist        OK Skogsfalken               56:05 S        
   10 Lars Persson            OK Skogsfalken               58:56 S        
   11 Niklas Edvardsson       Hästveda OK                1:00:46 S        
   12 Jonas Persson           Torsås OK                  1:00:56 S        
   13 Magnus Porle            Växjö OK                   1:06:42 S        
   14 Peter Bergstrand        Motala AIF OL              1:08:56 S        
   15 Arne Andersson          OK Torfinn                 1:10:04 B        
   16 Mikael Gustafsson       OK Gynge                   1:11:17 B        
   17 Anders Pettersson       OK Dacke                   1:12:37 B        
   18 Per Andersson           OK Gynge                   1:17:58          
   19 Peter Andersson         OK Gynge                   1:23:20          
   20 Stephan Östergren       Alvesta SOK                1:45:57          

      Matti Envall            IK Hakarpspojkarna        Ej godk.          
      Lennart Holst           Nässjö OK                 Ej godk.          
      Mikael Wahlbom          OK Orion                  Ej godk.          
      Niklas Ingvarsson       Stigmännen Karlshamns OK  Ej godk.          
      Håkan Eriksson          Hästveda OK               ej start          
      Johan Hansson           Nässjö OK                 ej start          
      Thomas Johannesson      Ronneby OK                ej start          
      Håkan Fransson          Ronneby OK                ej start          



H35  (3)       7110 m                      

    1 Fredrik Kivivuori       Hästveda OK                1:01:32 G        
    2 Ronny Fredriksson       OK Dacke                   1:21:50 S        

      Ola Söderberg           OK Skogsfalken            ej start          



H21 LÅNG  (9)  13160 m                     

    1 Erik Liljequist         OK Älme                    1:25:54 G        
    2 Mattias Karlsson        Växjö OK                   1:36:57 S        
    3 Jakob Bengtsson         Stigmännen Karlshamns OK   1:49:26 S        
    4 Niklas Karlsson         Växjö OK                   2:00:34 S        
    5 Dennis Persson          Växjö OK                   2:01:18 B        

      Jesper Håkansson        FK Göingarna              Ej godk.          
      Christian Hjalmarsson   OK Njudung                Ej godk.          
      Niklas Olofsson         Helsingborgs SOK          ej start          
      Daniel Nilsson          OK Orion                  ej start          



H21  (9)       7760 m                      

    1 Daniel Erlandsson       OK Skogsfalken             1:07:22 G        
    2 Mikael Persson          Härlövs IF                 1:08:24 G        
    3 Simon Lennermo          Nässjö OK                  1:10:24 G        
    4 Marcus Alexandersson    Kalmar OK                  1:15:10 S        
    5 Linus Pilblad           OK Skogsfalken             1:16:37 S        
    6 David Runemalm          Nybro OK                   1:19:16 S        
    7 Ulrik Karlsson          Lessebo OK                 1:20:16 S        
    8 Måns Lennermo           Nässjö OK                  1:20:25 S        
    9 Per Holmberg            Ronneby OK                 1:27:54 S        



H20 LÅNG  (5)  9990 m                      

    1 Olof Sandgren           OK Älme                    1:26:18 G        
    2 Emil Svensson           Hjärnarps GH OL            1:31:56 G        
    3 Mikkel Skaarup          Ballerup OK                1:44:25 S        

      Olof Nilsson            Ronneby OK                Ej godk.          
      Jonathan Svensson       Växjö OK                  Ej godk.          



H18 LÅNG  (13) 7760 m                      

    1 Felix Larsson           OK Skogsfalken             1:06:26 G        
    2 John Sjösäter           IK Hakarpspojkarna         1:06:33 G        
    3 Pontus Lindqvist        OK Njudung                 1:07:22 G        
    4 Emil Svalbring          Målilla OK                 1:09:44 G        
    5 Jon Henriksson          OK Skogsfalken             1:10:54 G        
    6 Pontus Johansson        Kexholms SK                1:12:39 G        
    7 Emil Nilsson            Torsås OK                  1:13:02 G        
    8 Anton Wiberg            OK Skogsfalken             1:14:22 S        
    9 Johan Wihlborg          OK Vilse 87                1:16:16 S        
   10 Johan Philipsson        Markaryds FK               1:47:19          

      Anders Rosén            Stigmännen Karlshamns OK  Ej godk.          
      Måns Sandgren           OK Orion                  Ej godk.          
      Jon Nilsson             Ronneby OK                ej start          



H16  (19)      5050 m                      

    1 Viktor Blomqvist        OK Skogsfalken               42:30          
    2 Linus Lager             Nässjö OK                    45:18          
    3 Tobias Nilsson          OK Skogsfalken               47:06          
    4 Fredrik Henriksson      Ronneby OK                   47:53          
    5 Johan Engström          OK Orion                     48:49          
    6 Filip Olsson            OK Skogsfalken               51:43          
    7 Oscar Björck            OK Älme                      51:57          
    8 Jacob Wåhlin            OK Skogsfalken               54:21          
    9 Viktor Tovesson         OK Orion                     55:10          
   10 Oskar Andersson         OK Gynge                     55:47          
   11 Eric Hansson            Nässjö OK                    59:22          
   12 Anton Philipsson        Markaryds FK               1:01:51          
   13 Tobias Nelson           Ronneby OK                 1:03:38          
   14 Daniel Karlsson         OK Gynge                   1:05:24          
   15 Björn Edvinsson         Ronneby OK                 1:06:37          
   16 Ludvig Berglin          Lessebo OK                 1:10:56          
   17 Kristian Skaarup        Ballerup OK                1:42:45          
   18 Anton Rehn              OK Skogsfalken             1:55:09          

      Olof Hedberg            Ronneby OK                ej start          



H14  (22)      4020 m                      

    1 Anton Johansson         OK Orion                     33:47          
    2 Adam Granstedt          IK Hakarpspojkarna           34:51          
    3 Erik Andersson          OK Orion                     36:04          
    4 Simon Lundqvist         OK Gynge                     42:15          
    5 Fredrik Wennermark      OK Skogsfalken               42:44          
    6 Per Edvinsson           Ronneby OK                   48:04          
    7 Andreas Henrysson       OK Dacke                     48:32          
    8 Erik Persson            Nässjö OK                    49:07          
    9 Martin Nilsson          Stigmännen Karlshamns OK     55:06          
   10 Mattias Jacobsson       Malmö OK                     56:56          
   11 Robin Larsson           FK Göingarna                 58:57          
   12 Albin Karlsson          OK Vilse 87                1:04:22          
   13 Jacob Nilsson           Ronneby OK                 1:05:11          
   14 Anton Berglin           Lessebo OK                 1:06:10          
   15 Felix Persson           OK Skogsfalken             1:07:48          
   16 Erik Andersson          Stigmännen Karlshamns OK   1:15:05          

      Alexander Björsvik      FK Göingarna              Ej godk.          
      Philip Persson          OK Orion                  Ej godk.          
      Jakob Lindbom           OK Orion                  ej start          
      Alexander Johansson     OK Orion                  ej start          
      Ricky Segerlund         SOK Viljan                ej start          
      William Lindblom        Stigmännen Karlshamns OK  ej start          



H12  (13)      3310 m                      

    1 Ola Andersson           Stigmännen Karlshamns OK     32:27          
    2 Theodor Wahlbom         OK Orion                     34:44          
    3 Lukas Bökman            Ronneby OK                   37:26          
    4 Anton Larsson           FK Göingarna                 37:37          
    5 Johan Wennermark        OK Skogsfalken               40:48          
    6 Hampus Larsson          FK Göingarna                 41:20          
    7 Markus Nordmark         Nässjö OK                    57:09          
    8 David Gunnarsson        IK Hakarpspojkarna           57:49          
    9 Hannes Östergren        Alvesta SOK                1:03:53          
   10 Sondre Björsvik         FK Göingarna               1:30:45          

      Oscar Philipsson        Markaryds FK              ej start          
      Anton Hansson           Nässjö OK                 ej start          
      John Bjerstedt          Stigmännen Karlshamns OK  ej start          



H10  (10)      2220 m                      

    1 Henrik Johannesson      Ronneby OK                   15:12          
    2 Melker Larsson          FK Göingarna                 19:28          
    3 Albin Henrysson         OK Dacke                     20:32          
    4 Andreas Gustafsson      IK Hakarpspojkarna           23:23          
    5 Emil Pettersson         OK Dacke                     25:20          
    6 Erik Berglin            Lessebo OK                   26:48          
    7 Samuel Giselsson        Ronneby OK                   48:35          

      Viktor Ossiansson       IK Hakarpspojkarna        ej start          
      Albin Lager             Nässjö OK                 ej start          
      Melker Johansson        OK Orion                  ej start          



D65  (2)       2450 m                      

    1 Berit Nilsson           Markaryds FK                 40:46 G        
    2 Gullan Almqvist         OK Älme                      47:33 S        



D60  (12)      3420 m                      

    1 Gun-Britt Fransson      Emmaboda Verda OK            38:30 G        
    2 Margareta Larsson       OK Njudung                   48:23 S        
    3 Kerstin Granstedt       OK Pan-Kristianstad          49:41 S        
    4 Monica Påhlstorp        Emmaboda Verda OK            52:31 S        
    5 Ann-Mari Persson        Växjö OK                     58:08 B        
    6 Gunilla Grönblad        Härlövs IF                   58:45 B        
    7 Bodil Ruther            OK Älme                      59:33          
    8 Christina Båth          Ronneby OK                   59:49          
    9 Inger Axelsson          OK Orion                   1:02:44          
   10 Harriet Karlsson        Torsås OK                  1:06:39          
   11 Barbro Cassing          Ronneby OK                 1:58:35          

      Barbro Nilsson          Alvesta SOK               ej start          



D55  (7)       3420 m                      

    1 Kerstin Hjalmarsson     Emmaboda Verda OK            44:54 G        
    2 Lena Söderberg          OK Skogsfalken               47:34 G        
    3 Ann-Helen Linnersjö     Ronneby OK                   52:50 S        
    4 Lisa Kumlin             Växjö OK                     54:04 S        
    5 Ingalill Nilsson        Stigmännen Karlshamns OK     55:09 S        
    6 Margareta Schölin       Tockarps IK                1:19:00          

      Tina Bakkman            Lessebo OK                Ej godk.          



D55 MOTION  (3 3000 m                      

    1 Ingrid Nilsson          Växjö OK                   1:08:57 S        
    2 Gunilla Lagerlöf        Stigmännen Karlshamns OK   1:13:40 S        
    3 Eivor Nydahl            Stigmännen Karlshamns OK   1:29:46 B        



D50  (6)       3420 m                      

    1 Ingrid Svantesdotter-La FK Göingarna                 46:54 G        
    2 Inger Frick-Norling     FK Göingarna                 47:03 G        
    3 Birgitta Nilsson        Stigmännen Karlshamns OK     57:29 S        
    4 Siv Larsson             Växjö AIS                  1:21:21          

      Christel Nilsson        OK Älme                   Ej godk.          
      Stella Lindqvist-Käll   OK Älme                   Ej godk.          



D45  (13)      4130 m                      

    1 Maria Bergstrand        Motala AIF OL                42:40 G        
    2 Christina Olsson        Skåneslättens OL             43:54 G        
    3 Kerstin Persson         FK Göingarna                 44:19 G        
    4 Kristina Runemalm       Kalmar OK                    46:31 G        
    5 Siri Klausen            Ballerup OK                  48:35 S        
    6 Kati Németh             Stigmännen Karlshamns OK     49:07 S        
    7 Marita Philipsson       Markaryds FK                 53:31 S        
    8 Eva Karlsson            OK Gynge                   1:00:01 S        
    9 Sölvi Björsvik.         FK Göingarna               1:10:12          
   10 Eva Tollstern           Växjö AIS                  1:10:32          

      Pernilla Larsson        OK Skogsfalken            ej start          
      Lena Sandgren Swartz    OK Orion                  ej start          
      Lena Henriksson         Ronneby OK                ej start          



D40  (6)       4130 m                      

    1 Anna Nero Nordmark      Nässjö OK                    39:37 G        
    2 Helena Lindman          Nässjö OK                    43:40 G        
    3 Eva Pettersson          OK Dacke                     45:37 S        
    4 Helena Karlsson         Nässjö OK                    46:12 S        
    5 Kirsten Björnlinger     IK Vista                     52:36 S        

      Åsa Andersson           OK Orion                  ej start          



D35  (6)       4440 m                      

    1 Helena Gunnarsson       IK Hakarpspojkarna           42:19 G        
    2 Tina Kivivuori          Hästveda OK                  55:41 S        
    3 Kristina Berlin         OK Orion                     56:23 S        
    4 Anneli Wihlborg         OK Gynge                     58:55 S        
    5 Jessica Björck          OK Älme                    1:02:42 B        

      Maria Ossiansson        IK Hakarpspojkarna        ej start          



D21 LÅNG  (9)  7760 m                      

    1 Anna (Humlaröd) Persson FK Göingarna               1:14:02 G        
    2 Frida Bakkman           SOK Viljan                 1:18:07 G        
    3 Anna Bachman            Täby OK                    1:19:12 G        
    4 Anna Andréasson         OK Skogsfalken             1:23:54 S        
    5 Helena Lindén           Växjö OK                   1:25:50 S        
    6 Josefine Nilsson        Helsingborgs SOK           1:33:06 S        
    7 Diana Persson           FK Göingarna               1:33:18 S        

      Mathilda Carlsson       OK Stigen                 Ej godk.          
      Katarina Lindén         Växjö OK                  Ej godk.          



D20  (1)       4440 m                      

    1 Anna Aronsson           OK Dacke                     49:45 G        



D16  (23)      4110 m                      

    1 Ellinor Tjernlund       OK Vilse 87                  34:23          
    2 Elin Svensson           Nässjö OK                    35:34          
    3 Anna Andersson          OK Orion                     41:33          
    4 Erika Hugoson           Nässjö OK                    42:22          
    5 Julia Lundquist         Nybro OK                     42:42          
    6 Josefin Tjernlund       OK Vilse 87                  43:21          
    7 Anna Arvidsson          Kalmar OK                    46:14          
    8 Johanna Erlandsson      OK Skogsfalken               50:02          
    9 Maja Andersson          OK Dacke                     51:42          
   10 Elin Olsson             FK Göingarna                 52:40          
   11 Erica Knutsson          Nybro OK                     53:22          
   12 Maja Pettersson         OK Dacke                     54:58          
   13 Emma Olsson             Torsås OK                    59:17          
   14 Malin Tedblad           OK Dacke                   1:00:37          
   15 Anna Jonson             Ronneby OK                 1:04:18          
   16 Elaine Olausson         OK Orion                   1:07:21          
   17 Gabriela Iversen        Ronneby OK                 1:07:27          
   18 Maria Johansson         Torsås OK                  1:10:48          
   19 Martina Fredriksson     OK Dacke                   1:10:51          
   20 Märta-Stina Lindqvist-K OK Älme                    1:14:26          
   21 Marielle Andersson      OK Vilse 87                1:16:35          

      Hanna Wåhlin            OK Skogsfalken            ej start          
      Sara Emilsson           Torsås OK                 ej start          



D14  (9)       3500 m                      

    1 Moa Svensson            Nässjö OK                    44:36          
    2 Frida Bergstrand        Motala AIF OL                45:20          
    3 Carolin Håkansson       OK Orion                     47:50          
    4 Tove Ingvarsson         OK Skogsfalken               48:30          
    5 Elin Berglin            OK Dacke                     49:31          
    6 Sanna Pettersson        OK Dacke                     50:36          
    7 Emilia Karlsson         OK Gynge                     52:02          
    8 Hanna Gunnarsson        IK Hakarpspojkarna           53:35          

      Johanna Tovesson        OK Orion                  ej start          



D12  (10)      3310 m                      

    1 Tilda Johansson         OK Orion                     37:36          
    2 Gabriella Gustafsson    IK Hakarpspojkarna           39:14          
    3 Linnea Berglin          OK Dacke                     41:52          
    4 Moa Pettersson          OK Dacke                     43:37          
    5 Hanna Melander          Stigmännen Karlshamns OK     46:54          
    6 Ida Wihlborg            OK Gynge                     48:53          
    7 Moa Wåhlin              OK Skogsfalken               52:08          
    8 Caroline Fredriksson    OK Dacke                     52:57          
    9 Linnea Gustafsson       OK Gynge                   1:00:36          

      Karin Björnlinger       IK Vista                  Ej godk.          



D10  (9)       2220 m                      

    1 Myrra Carlsson          OK Orion                     23:12          
    2 Elin Wihlborg           OK Gynge                     23:13          
    3 Amanda Rangert          IK Hakarpspojkarna           26:18          
    4 Sophia Björnlinger      IK Vista                     26:56          
    5 Ellen Andersson         Stigmännen Karlshamns OK     30:22          
    6 Vilma Persson           OK Skogsfalken               30:46          
    7 Elin Granstedt          IK Hakarpspojkarna           35:23          

      Ebba Envall             IK Hakarpspojkarna        ej start          
      Linnea Lindbom          OK Orion                  ej start          



U3  (7)        3310 m                      

    1 Lovisa Lindqvist        OK Njudung                   51:47          
    2 Anna Lundqvist          OK Gynge                     59:08          
    3 Ellinor Olsson          OK Gynge                   1:12:07          
    4 Silje Björsvik          FK Göingarna               1:30:34          
    5 Vera Lundgren           IK Hakarpspojkarna         1:42:52          
    6 Elsa Inglander          IK Hakarpspojkarna         1:42:53          

      Moa Granstedt           IK Hakarpspojkarna        Ej godk.          



U2  (2)        2220 m                      

    1 Lukas Granstedt         IK Hakarpspojkarna           28:07          
    2 Hilda Svensson          Nässjö OK                    37:22          



U1  (3)        2110 m                      

    1 Hampus Lindman          Nässjö OK                    24:36          
    2 Melinda Elgstrand       Nässjö OK                    25:07          
    3 Albin Bengtsson         OK Vilse 87                  33:04          



INSKOLNING  (8 2110 m                      

      Ebba Zätterberg         OK Pan-Kristianstad          Godk.          
      Annie Oskarsson         Skogsvandrarna               Godk.          
      Klara Ingelström        OK Gynge                     Godk.          
      Elin Oskarsson          Skogsvandrarna               Godk.          
      Ebba Berlin             OK Dacke                     Godk.          
      Elsie Oskarsson         Skogsvandrarna               Godk.          
      Frida Berglin           OK Dacke                     Godk.          
      Max Persson             OK Skogsfalken               Godk.          



Öppen 1  (5)   2220 m                      

    1 Albin Eskilsson         Härlövs IF                   32:05 B        
    2 Helmer Nilsson          OK Dacke                     44:35          
    3 Embla Bragge            OK Gynge                     46:05          
    4 Tilde Bragge            OK Gynge                     46:06          
    5 Rosmarie Fritz          Nässjö OK                    46:33          



Öppen 2  (10)  3310 m                      

    1 Per Tovesson            OK Orion                     41:14 B        
    2 Lena Ingvarsson         OK Skogsfalken               51:23 B        
    3 Julia Nilsson           Torsås OK                    53:27 B        
    4 Christer Svensson       Ronneby OK                   56:52          
    5 Elise Hjelm             Torsås OK                  1:01:46          
    6 Josefin Josefsson-Karls Torsås OK                  1:04:26          
    7 Karin Widerberg         OK Skogsfalken             1:22:05          
    8 Erik Persson            FK Göingarna               1:28:47          
    9 Christian Jeppsson      FK Göingarna               1:29:29          

      Inga-May Persson        OK Gynge                  Ej godk.          



Öppen 4  (13)  3500 m                      

    1 CONNY Berggren          Växjö AIS                    46:02 B        
    2 Johanna Åkesson         Nässjö OK                    54:45 B        
    3 Anneli Wihlborg         OK Gynge                     55:20 B        
    4 Ylva Håkansson          OK Orion                     55:21 B        
    5 Beatrice Edgren         Hultsfreds OK                59:18 B        
    6 Tommy Olsson            Torsås OK                    59:59 B        
    7 Bengt Halleröd          OK Skogsfalken             1:04:12          
    8 Sussie Jonsson          Ronneby OK                 1:07:50          
    9 Tony Emilsson           Torsås OK                  1:14:59          
   10 Per-Ola Melander        Stigmännen Karlshamns OK   1:19:14          
   11 Cajsa Bökman            Ronneby OK                 1:19:17          

      Pernilla Bökman         Ronneby OK                Ej godk.          
      Marie Carlsson          OK Stigen                 Ej godk.          



Öppen 5  (11)  4130 m                      

    1 Mikael Nilsson          OK Torfinn                   43:11 B        
    2 Bo-Gunnar Josefsson     Nässjö OK                    44:22 B        
    3 Tomas Blomqvist         OK Skogsfalken               44:24 B        
    4 Atakilte Beyene         Nässjö OK                    44:52 B        
    5 Håkan Andersson         OK Dacke                     49:01 B        
    6 Anders Persson          OK Pan-Kristianstad          50:11 B        
    7 Gunilla Gustavsson      OK Orion                     51:15 B        
    8 Niklas Bragge           OK Gynge                     53:54 B        
    9 Rikard Mattisson        FK Göingarna                 55:25 B        
   10 Lennart Johannesson     Stigmännen Karlshamns OK   1:13:46          
   11 Marie Lund              OK Gynge                   1:50:48          



Öppen 6  (4)   5500 m                      

    1 Lisa Pettersson         OK Dacke                     59:36 B        
    2 Håkan Karlsson          OK Gynge                   1:35:07          
    3 Bernt Petersson         Alvesta SOK                1:39:53          
    4 Per Nilsson             OK Dacke                   2:32:43          



Öppen 7  (25)  3150 m                      

    1 Olle Sjösäter           Ronneby OK                   32:34 B        
    2 Malin Svensson          OK Orion                     33:34 B        
    3 Christian Lindblom      Stigmännen Karlshamns OK     38:17 B        
    4 Mona Palm               Lessebo OK                   38:54 B        
    5 Viktioria Ernstsson     FK Göingarna                 40:26 B        
    6 Bert-Inge Gren          Stigmännen Karlshamns OK     41:31 B        
    7 Fredrik Oskarsson       Skogsvandrarna               41:45 B        
    8 Marie Melander          Stigmännen Karlshamns OK     43:41          
    9 Hasse Axelsson          Stigmännen Karlshamns OK     44:02          
   10 Wiveka Ernstsson        FK Göingarna                 45:51          
   11 Benny Wennermark        OK Skogsfalken               48:01          
   12 Arne Berggren           Växjö AIS                    53:26          
   13 Pia Larsson             FK Göingarna                 54:58          
   14 Magnus Olsson           OK Skogsfalken               57:26          
   15 Rune Gunnarsson         Nässjö OK                    58:37          
   16 Barbro Håkansson        Härlövs IF                 1:02:21          
   17 Bengt Lindblom          Stigmännen Karlshamns OK   1:04:12          
   18 Ingrid Nilsson          Ronneby OK                 1:04:55          
   19 Pi Persson              OK Orion                   1:05:34          
   20 Ulla-Britt Karlsson     Växjö OK                   1:05:35          
   21 Mariann Svensson        Växjö AIS                  1:06:10          
   22 Inge Åkesson            Stigmännen Karlshamns OK   1:06:22          
   23 Börje Persson           OK Gynge                   1:24:22          
   24 Sofia Bergman           OK Älme                    1:30:08          
   25 Susanne Bergman         OK Älme                    1:30:37          



Öppen 8  (17)  5040 m                      

    1 Lars-Ola Larsson        OK Orion                     47:09 B        
    2 Björn Palm              Lessebo OK                   50:12 B        
    3 Ulrika Hermansson       OK Orion                     50:41 B        
    4 Anders Wiberg           OK Skogsfalken               54:41 B        
    5 Niclas Lindqvist        OK Njudung                   54:58 B        
    6 Magnus Oscarsson        FK Göingarna                 56:48 B        
    7 Björn Petersson         Alvesta SOK                  57:17 B        
    8 Magnus Håkansson        OK Orion                     58:59 B        
    9 Olle Nyström            IS Kullen                  1:05:01          
   10 Bengt-Göran Frantz      Stigmännen Karlshamns OK   1:06:17          
   11 John Davidsson          OK Skogsfalken             1:09:46          
   12 Lena Norrman            IS Kullen                  1:13:27          
   13 Ronny Carlsson          OK Skogsfalken             1:18:47          
   14 Bengt-Åke Nilsson       OK Torfinn                 1:38:56          
   15 Kristina Landgren       Malmö OK                   1:51:05          
   16 Ingrid Salomonsson      OK Silva                   2:31:39          

      Magnus Holmquist        OK Pan-Kristianstad       Ej godk.          



Öppen 9  (9)   7110 m                      

    1 Emil Hjalmarsson        OK Njudung                   49:31 B        
    2 Erik Folkesson-Blom     OK Älme                      55:12 B        
    3 Martin Johansson        OK Orion                   1:02:10 B        
    4 Lars Carlsson           OK Orion                   1:05:44          
    5 Tomas Karlsson          Kexholms SK                1:08:37          
    6 Björn Eskilsson         Härlövs IF                 1:09:34          
    7 Björn Karlsson          Kexholms SK                1:13:36          
    8 Henrik Kivivuori        Hästveda OK                1:20:46          
    9 Bengt Salomonsson       OK Silva                   1:47:09