Ungdomsseriefinalsö 2008-09-28 14:45
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2005

   Pl Namn                         Klubb                          Tid 



H16  (19)      5240 m                      

    1 Johan Engström               OK Orion                     37:50 
    2 Björn Ikonen                 OK Vilse 87                  41:00 
    3 Viktor Tovesson              OK Orion                     44:52 
    4 Björn Edvinsson              Ronneby OK                   45:11 
    5 Alex Börjesson               OK Skogsfalken               46:19 
    6 Filip Olsson                 OK Skogsfalken               46:42 
    7 Olof Christensson            OK Skogsfalken               56:54 
    8 Gustav Fredriksson           OK Orion                   1:01:02 
    9 Viktor Svensson              OK Vilse 87                1:04:24 
   10 Sam Johansson                OK Dacke                   1:28:28 

      Edvard Lydell                Stigmännen Karlshamns OK  ej start 
      André Andersson              Ronneby OK                ej start 
      Fredrik Henriksson           Ronneby OK                ej start 
      Tobias Nelsson               Ronneby OK                ej start 
      Anton Nilsson                OK Skogsfalken            ej start 
      Anton Rehn                   OK Skogsfalken            ej start 
      Jacob Wåhlin                 OK Skogsfalken            ej start 
      Tobias Nilsson               OK Skogsfalken            ej start 
      Viktor Blomqvist             OK Skogsfalken            ej start 



H14  (18)      4000 m                      

    1 Anton Johansson              OK Orion                     25:12 
    2 Fredrik Wennermark           OK Skogsfalken               28:00 
    3 Erik Andersson               OK Orion                     28:21 
    4 Philip Persson               OK Orion                     30:13 
    5 Andreas Henrysson            OK Dacke                     30:22 
    6 Emil Olsson                  OK Orion                     32:51 
    7 Alexander Johansson          OK Orion                     37:37 
    8 Martin Nilsson               Stigmännen Karlshamns OK     40:07 
    9 Felix Persson                OK Skogsfalken               41:56 
   10 Jacob Nilsson                Ronneby OK                   42:11 
   11 Erik Andersson               Stigmännen Karlshamns OK     47:27 
   12 Simon Hed                    OK Skogsfalken               53:07 
   13 Sam Ingvarsson               Stigmännen Karlshamns OK     53:56 
   14 William Lindblom             Stigmännen Karlshamns OK     58:50 
   15 Povel Larsson                OK Skogsfalken             1:08:38 
   16 Per Edvinsson                Ronneby OK                 1:09:31 
   17 Jakob Lindbom                OK Orion                   1:11:20 

      Albin Karlsson               OK Vilse 87               ej start 



H12  (12)      2860 m                      

    1 Henrik Johannesson           Ronneby OK                   19:20 
    2 Ola Andersson                Stigmännen Karlshamns OK     20:09 
    3 Johan Wennermark             OK Skogsfalken               20:18 
    4 Lucas Bökman                 Ronneby OK                   20:34 
    5 Theodor Wahlbom              OK Orion                     20:50 
    6 Mattis Holma                 OK Skogsfalken               25:22 
    7 Adam Håkansson               OK Skogsfalken               27:32 
    8 Carl Boklund                 OK Skogsfalken               28:35 
    9 Simon Sigvant                OK Skogsfalken               32:17 
   10 Emil Lydell                  Stigmännen Karlshamns OK     56:46 

      Casper Andersson             Ronneby OK                ej start 
      Niklas Månsson               Ronneby OK                ej start 



H10  (12)      2270 m                      

    1 Andreas Jonsson              OK Orion                     15:48 
    2 Oscar Johansson              OK Dacke                     16:17 
    3 Emil Pettersson              OK Dacke                     17:13 
    4 Melker Johansson             OK Orion                     21:24 
    5 Albin Henrysson              OK Dacke                     27:25 
    6 David Lind                   Ronneby OK                   34:09 
    7 Alexander Graad              Ronneby OK                   40:23 

      Adam Östberg                 OK Orion                  Ej godk. 
      Oscar Bergstrand             OK Skogsfalken            j fullf. 
      Björn Karlsson               OK Dacke                  ej start 
      Anton Haller                 OK Dacke                  ej start 
      Samuel Giselsson             Ronneby OK                ej start 



D16  (14)      4270 m                      

    1 Ellinor Tjernlund            OK Vilse 87                  33:57 
    2 Maja Pettersson              OK Dacke                     37:36 
    3 Anna Jonsson                 Ronneby OK                   40:43 
    4 Maja Andersson               OK Dacke                     45:09 
    5 Josefin Tjernlund            OK Vilse 87                  46:19 
    6 Marielle Andersson           OK Vilse 87                  47:37 
    7 Anna Andersson               OK Orion                     49:48 
    8 Karin Smedenmark             Ronneby OK                   56:27 
    9 Gabriela Iversen             Ronneby OK                   59:29 

      Elaine Olausson              OK Orion                  ej start 
      Malin Tedblad                OK Dacke                  ej start 
      Margrete Aspvall             Ronneby OK                ej start 
      Felicia Nilsson              OK Skogsfalken            ej start 
      Johanna Erlandsson           OK Skogsfalken            ej start 



D14  (8)       3630 m                      

    1 Sanna Pettersson             OK Dacke                     36:08 
    2 Tove Ingvarsson              OK Skogsfalken               38:40 
    3 Johanna Tovesson             OK Orion                     39:31 
    4 Carolin Håkansson            OK Orion                     45:33 
    5 Rebecca Ågren                Ronneby OK                   51:53 
    6 Linnéa Rosén                 Stigmännen Karlshamns OK   1:18:16 

      Cajsa Bökman                 Ronneby OK                ej start 
      Julia Smedenmark             Ronneby OK                ej start 



D12  (9)       2860 m                      

    1 Tilda Johansson              OK Orion                     21:03 
    2 Hanna Melander               Stigmännen Karlshamns OK     24:51 
    3 Moa Pettersson               OK Dacke                     25:04 
    4 Klara Arnesson               OK Skogsfalken               26:33 
    5 Julia Hed                    OK Skogsfalken               28:51 
    6 Moa Wåhlin                   OK Skogsfalken               31:20 
    7 Maja Lingerud Sorinder       OK Skogsfalken               38:07 
    8 Lovisa Ågren                 Ronneby OK                   42:35 

      Evelina Ahltoft              Ronneby OK                ej start 



D10  (11)      2270 m                      

    1 Annie Oskarsson              Skogsvandrarna               21:49 
    2 Myrra Carlsson               OK Orion                     22:25 
    3 Linnea Lindbom               OK Orion                     23:41 
    4 Isabelle Letterkrantz        OK Dacke                     24:19 
    5 Vilma Persson                OK Skogsfalken               24:58 
    6 Emmie Ivansson               OK Orion                     25:07 
    7 Denise Johansson             OK Dacke                     27:17 
    8 Ellen Wahlbom                OK Orion                     28:33 
    9 Ellen Andersson              Stigmännen Karlshamns OK     33:22 
   10 Lina Karlsson                OK Vilse 87                  34:22 
   11 Tova Eriksson                Ronneby OK                   36:22 



U4  (2)        3370 m                      

    1 Jonathan Pettersson          OK Dacke                   1:16:23 

      Peter Månsson                Ronneby OK                ej start 



U3  (11)       3240 m                      

    1 Amanda Johansson             OK Dacke                     38:57 
    2 Moa Kärvhag                  OK Skogsfalken               41:13 
    3 John Bjerstedt               Stigmännen Karlshamns OK     41:47 
    4 Lukas Pettersson             OK Orion                     44:53 
    5 Cajsa Yxell                  OK Skogsfalken               53:16 

      Victor Ivansson              OK Orion                  ej start 
      Sanna Karlsson               OK Orion                  ej start 
      Erik Eriksson                Stigmännen Karlshamns OK  ej start 
      Elin Adolfsson               Ronneby OK                ej start 
      Karl Hedberg                 Ronneby OK                ej start 
      Tom Karlsson Forsberg        OK Vilse 87               ej start 



U2  (53)       2690 m                      

    1 Nicke Jonsson                Ronneby OK                   27:02 
    2 Aron Thoren                  Ronneby OK                   28:19 
    3 Elin Mark                    OK Orion                     28:56 
    4 Adam Lidbom                  OK Orion                     29:02 
    5 Isak Borg                    Ronneby OK                   30:40 
    6 Linus Olsson                 OK Skogsfalken               30:49 
    7 Elina Flygare                OK Orion                     30:52 
    8 Kajsa Andersson              OK Orion                     30:56 
    9 Johanna Olsson               OK Skogsfalken               30:59 
   10 David Fredriksson            OK Orion                     32:12 
   11 Axel Fransson                OK Dacke                     32:47 
   11 Ylva Christensson            OK Skogsfalken               32:47 
   13 Viktor Pettersson            OK Skogsfalken               34:56 
   14 Leo Johansson                OK Orion                     35:12 
   15 Joel Nilsson                 Stigmännen Karlshamns OK     35:37 
   16 Maja Gruvberger              OK Orion                     37:59 
   17 Hanna Johannesson            Ronneby OK                   38:37 
   18 Matilda Graad                Ronneby OK                   39:42 
   19 Amanda Leijon                Stigmännen Karlshamns OK     40:28 
   20 Kate Ingvarsson              Stigmännen Karlshamns OK     40:30 
   21 Gustav Remskog               Ronneby OK                   40:48 
   22 Klara Andersson              OK Orion                     43:48 
   23 Robin Flygare                OK Orion                     44:40 
   24 Linda Jonsson                OK Orion                     50:26 
   25 Oskar Fredriksson            OK Orion                     50:45 
   26 Sofia Leijon                 Stigmännen Karlshamns OK     53:28 
   27 Victor Eriksson              Ronneby OK                   55:33 
   28 Melker Nilsson               OK Skogsfalken               57:09 

      Max Kärvhag                  OK Skogsfalken            Ej godk. 
      Emelie Andersson             OK Vilse 87               Ej godk. 
      Jennifer Norrgård            OK Orion                  ej start 
      Zackarias Norrgård           OK Orion                  ej start 
      Ebba Widell                  OK Orion                  ej start 
      Love Carlsson                OK Orion                  ej start 
      Viktor Romin                 OK Orion                  ej start 
      Oskar Svensson               OK Orion                  ej start 
      Gustav Haller                OK Dacke                  ej start 
      Gustav Nilsson               OK Dacke                  ej start 
      Johanna Wilhelmsson          OK Dacke                  ej start 
      Lovisa Johansson             OK Dacke                  ej start 
      Sofia Jönsson                Stigmännen Karlshamns OK  ej start 
      Johan Adolfsson              Ronneby OK                ej start 
      Ida Arvidsson                Ronneby OK                ej start 
      Vanja Bökman                 Ronneby OK                ej start 
      Simon Giselsson              Ronneby OK                ej start 
      Anton Glivesson              Ronneby OK                ej start 
      Alma Hagskär                 Ronneby OK                ej start 
      Herman Håkansson             Ronneby OK                ej start 
      Emma Jedhammar               Ronneby OK                ej start 
      Sofie Karlsson               Ronneby OK                ej start 
      Louise Karlsson              Ronneby OK                ej start 
      Mattis Nilsson               OK Skogsfalken            ej start 
      Emanuel Ravemyr              OK Vilse 87               ej start 



INSKOLNING  (6 1990 m                      

      Max Beike                    OK Skogsfalken               Godk. 
      Calle Yxell                  OK Skogsfalken               Godk. 
      Johannes Lennartsson         OK Dacke                     Godk. 
      Isak Holma                   OK Skogsfalken               Godk. 
      Hugo Carlsson                OK Vilse 87                  Godk. 
      Amanda Hagelberg             OK Vilse 87                  Godk. 
      Malin Eriksson               OK Vilse 87                  Godk. 
      Marcus Fransson              Ronneby OK                   Godk. 
      Gustav Åman                  OK Vilse 87                  Godk. 
      Anton Holmer                 OK Vilse 87                  Godk. 
      Love Mörnhed                 OK Skogsfalken               Godk. 
      Ida Sigvant                  OK Skogsfalken               Godk. 
      Erik Wihlborg                OK Vilse 87                  Godk. 
      Linn Karlsson                OK Vilse 87                  Godk. 
      Alexander Lennartsson        OK Dacke                     Godk. 
      Max Persson                  OK Skogsfalken               Godk. 
      Elin Emilsson                OK Skogsfalken               Godk. 
      Martin Kembring              OK Dacke                     Godk. 
      Joel Hallberg                OK Dacke                     Godk. 
      Elin Oskarsson               Skogsvandrarna               Godk. 
      Jakob Nilsson                Stigmännen Karlshamns OK     Godk. 
      Ella Söderberg               OK Skogsfalken               Godk. 
      Lovisa Ring                  OK Vilse 87                  Godk. 
      Arvid Jönsson                OK Vilse 87                  Godk. 
      Hugo Melander                OK Vilse 87                  Godk. 
      Tilda Olsson                 OK Vilse 87                  Godk. 
      Ebba Zetterberg              OK Vilse 87                  Godk. 
      Emma Emilsson                OK Skogsfalken               Godk. 
      Maja Fransson                Ronneby OK                   Godk. 
      Johanna Lind                 Ronneby OK                   Godk. 
      Albin Pettersson             OK Skogsfalken               Godk. 
      Viktor Aikio                 OK Vilse 87                  Godk. 
      Allie Bergstrand             OK Skogsfalken               Godk. 
      Hjalmar Jönsson              OK Vilse 87                  Godk. 
      John Melander                OK Vilse 87                  Godk. 
      Linus Lennartsson            OK Dacke                     Godk. 
      Oskar Eriksson               Ronneby OK                   Godk. 
      Eric Boklund                 OK Skogsfalken               Godk. 
      Elsie Oskarsson              Skogsvandrarna               Godk. 
      Wilmer Raudsepp              Stigmännen Karlshamns OK     Godk. 
      Vilmalee Suwan Kuusela       OK Vilse 87                  Godk. 
      Ina Åman                     OK Vilse 87                  Godk. 
      Wilma Håkansson              Ronneby OK                   Godk. 
      Leonard Lydell               Stigmännen Karlshamns OK     Godk. 
      Embla Thoren                 Ronneby OK                   Godk. 

      Moa Hallberg                 OK Dacke                  Ej godk. 
      Jakob Wilhelmsson            OK Dacke                  ej start 
      Hugo Larsson                 OK Dacke                  ej start 
      Leo Karlsson                 OK Dacke                  ej start 
      Moa Karlsson                 OK Dacke                  ej start 
      Alice Nilsson                OK Dacke                  ej start 
      Rebecka Haller               OK Dacke                  ej start 
      Emma Larsson                 OK Dacke                  ej start 
      Felicia Fransson             OK Dacke                  ej start 
      Linn Wahlfried Wikingsson    Stigmännen Karlshamns OK  ej start 
      Lovisa Wahlfried Wikingsson  Stigmännen Karlshamns OK  ej start 
      Emil Arvidsson               Ronneby OK                ej start 
      Lisa Karlsson                Ronneby OK                ej start 
      Saina Månsson                Ronneby OK                ej start 
      Nils Gyberg                  OK Skogsfalken            ej start 
      Hugo Danielsson              OK Skogsfalken            ej start 
      Tova Danielsson              OK Skogsfalken            ej start 
      Herman Albinsson             OK Skogsfalken            ej start 
      Albin Bengtsson              OK Vilse 87               ej start 
      Amilia Senbom                OK Vilse 87               ej start 
      Wilma Svensson               OK Vilse 87               ej start 
      Josefin Andersson            OK Vilse 87               ej start 
      Viktor Ring                  OK Vilse 87               ej start 
      Johan Andersson              OK Vilse 87               ej start 



Öppen 1  (1)   2690 m                      

      Helmer Nilsson               OK Dacke                  Ej godk. 



Öppen 3  (11)  3370 m                      

    1 Anders Pettersson            OK Dacke                     26:05 
    2 Eva Pettersson               OK Dacke                     27:29 
    3 Fredrik Oskarsson            Skogsvandrarna               29:38 
    4 Roger Sigvant                OK Skogsfalken               29:52 
    5 Pernilla Larsson             OK Skogsfalken               32:39 
    6 Kerstin Arnesson             OK Skogsfalken               35:18 
    7 Gunilla Gustavsson           OK Orion                     35:39 
    8 Barbro Kärvhag               OK Skogsfalken               45:06 
    9 Jens U Nilsson               OK Skogsfalken               46:34 
   10 Marie Fransson               Ronneby OK                   51:49 
   11 Per-Ola Melander             Stigmännen Karlshamns OK     55:46 



Öppen 5  (11)  6250 m                      

    1 Thomas Johannisson           Ronneby OK                   45:13 
    2 Pontus Larsson               OK Skogsfalken               48:02 
    3 Martin Johansson             OK Orion                     48:08 
    4 Pontus Johansson             Kexholms SK                  49:07 
    5 Kent Olsson                  OK Orion                     53:23 
    6 Jörgen Nilsson               Ronneby OK                   56:06 
    7 Örjan Christensson           OK Skogsfalken             1:00:14 
    8 Magnus Graad                 Ronneby OK                 1:00:23 
    9 Patrik Wåhlin                OK Skogsfalken             1:05:07 
   10 Thomas Holma                 OK Skogsfalken             1:18:38 
   11 Christina Jonsson            OK Orion                   1:21:31 



H17-20  (3)    6250 m                      

    1 Jon Nilsson                  Ronneby OK                   54:31 
    2 Anders Rosén                 Stigmännen Karlshamns OK     57:58 
    3 Leo Karlsson Forsberg        OK Vilse 87                1:38:28 



D17-20  (1)    5090 m                      

      Amanda Bengtsson             OK Vilse 87               ej start