Vilselöpet söndag 18/10 2009sö 2009-10-18 15:13
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2008

   Pl  Rank Namn                    Klubb                          Tid 



H80  (5)       2320 m                      

    1       Rune Isaksson           Helsingborgs SOK             29:45 
    2       Sture Jansson           Emmaboda Verda OK            31:25 
    3       Gösta Svensson          OK Älme                      34:27 
    4       Ove Nordahl             Simrishamns OK               45:59 
    5       Gunnar Elfverson        Kalmar OK                    57:19 



H75  (14)      2890 m                      

    1       Allan Håkansson         SOK Viljan                   31:17 
    2       Johan Jansson           Växjö OK                     32:50 
    3       Leif Claesson           Tormestorps IF               33:23 
    4       Owe Åkesson             Härlövs IF                   34:35 
    5       Gillis Alm              Växjö OK                     38:07 
    6       Nils Rågstedt           IS Kullen                    40:51 
    7       Olle Nilsson            Stigmännen Karlshamns OK     45:48 
    8       Evald Johansson         Lessebo OK                   48:14 
    9       Curt Hjalmarsson        Hässleholms OK               50:15 
   10       Ingvar Petersson        Hässleholms OK               53:09 
   11       Kjell-Arne Pettersson   Härlövs IF                   58:11 
   12       Leo Åkesson             Härlövs IF                   65:51 
   13       Inge Åkesson            Stigmännen Karlshamns OK     70:17 

            Sven Svensson           FK Vittus                 Ej godk. 



H70  (17)      3490 m                      

    1       Roland Karlsson         Skogslöparna                 32:08 
    2       Sivert Axelsson         Kalmar OK                    33:04 
    3       Inge Nilsson            Tockarps IK                  38:00 
    4       Werner Törnblom         Växjö OK                     40:07 
    5       Rune Bengtsson          Ronneby OK                   40:39 
    6       Börje Johansson         FK Finn                      41:03 
    7       Anders Carlsson         Skåneslättens OL             41:45 
    8       Bo Wadensjö             FK Finn                      42:24 
    9       Kurt Bergstrand         Lessebo OK                   42:27 
   10       Torsten Claesson        OK Älme                      43:04 
   11       Sten Johansson          OK Skogsfalken               43:34 
   12       Leif Sjögren            OK Orion                     44:36 
   13       Brodde Nilsson          OK Skogsfalken               48:54 
   14       Sven Persson            Torsås OK                    51:41 
   15       Bernt Petersson         Alvesta SOK                  52:57 

            Sven-Åke Andertoft      Markaryds FK              Ej godk. 
            Ragnar Olsson           Ronneby OK                ej start 



H65  (33)      4250 m                      

    1       Åke Eckerbom            IFK Sävsjö                   39:01 
    2       Björn Linnersjö         OK Orion                     39:37 
    3       Anders Buhré            Nybro OK                     41:44 
    4       Sven-Åke Granquist      Hästveda OK                  44:14 
    5       Stig Karlsson           Lessebo OK                   47:02 
    6       Evert Oskarsson         Skogsvandrarna               47:46 
    7       Arne Kruse              Stigmännen Karlshamns OK     48:45 
    8       Bertil Eriksson         Stigmännen Karlshamns OK     49:15 
    9       Bengt Nilsson           Alvesta SOK                  49:25 
   10       Kjell Månsson           Ronneby OK                   50:14 
   11       Waste Byström           OK Virdarna                  51:45 
   12       Hagbert Persson         Växjö OK                     52:12 
   13       Stig Karlsson           Torsås OK                    53:02 
   14       Sven Ruther             OK Älme                      55:01 
   15       Raimo Salminen          Växjö OK                     55:24 
   16       Hubert Hugosson         OK Gynge                     57:44 
   17       Nils-Eric Ericsson      FK Åsen                      58:46 
   18       Benkt Anderson          Lunds OK                     59:28 
   19       Göran Thour             Värend GN OL                 61:28 
   20       Kenneth Arvidsson       Alvesta SOK                  65:05 
   21       Sven Jonasson           OK Skogsfalken               71:12 
   22       Christer Grönblad       Härlövs IF                   71:24 
   23       Öyvind Jensen           Andrarums IF                 72:27 
   24       Rolf Anglert            OK Orion                     74:26 
   25       Torgny Jonsson          Växjö AIS                    75:06 
   26       Nils-Åke Nilsson        Härlövs IF                   75:19 

            Leif Lindström          Nybro OK                  Ej godk. 
            Ingemar Andersson       OK Orion                  Ej godk. 
            Bengt Bergqvist         Stigmännen Karlshamns OK  Ej godk. 
            Jan-Ove Hedstig         Växjö OK                  Ej godk. 
            Erling Larsson          Hässleholms OK            ej start 
            Lars Lindén             OK Gynge                  ej start 
            John-Erik Bergstrand    Värend GN OL              ej start 



H60  (23)      4540 m                      

    1       Morgan Ljung            Vaggeryds SOK                39:31 
    2       Leif Sandgren           Frosta OK                    41:08 
    3       Bill Schölin            Tockarps IK                  41:40 
    4       Tommy Olsson            OK Dacke                     42:36 
    5       Ingemar Johansson       Växjö OK                     43:46 
    6       Gert Olsson             Skåneslättens OL             45:59 
    7       Lennart Bohman          FK Vittus                    46:07 
    8       Hans Svenson            SOK Viljan                   46:51 
    9       Lennart Andersson       OK Orion                     47:25 
   10       Sven-Olof Larsson       Växjö AIS                    48:09 
   11       Nils Karlsson           Växjö AIS                    49:42 
   12       Bo Turesson             OK Bävern                    53:09 
   13       Aymonn Andersson        OK Dacke                     53:23 
   14       Owe Nilsson             Stigmännen Karlshamns OK     54:08 
   15       Göran Svensson          FK Finn                      57:58 
   16       Sven Erik Frick         FK Göingarna                 59:04 
   17       Leif Alfredsson         Växjö AIS                    59:54 
   18       Arne Johansson          OK Älme                      60:20 
   19       Ingvar Persson          FK Åsen                      60:57 
   20       Kent Svensson           OK Skogsfalken               68:27 
   21       Nils-Erik Bondesson     Frosta OK                    71:28 

            Hans Sjögren            Alvesta SOK               ej start 
            Kenneth Karlsson        Nybro OK                  ej start 



H55  (24)      5110 m                      

    1       Willy Olsson            OK Skogsfalken               45:21 
    2       Jörgen Nilsson          Ronneby OK                   45:24 
    3       Kenneth Kajsajuntti     OK Skogsfalken               46:42 
    4       Yngve Ernstsson         FK Göingarna                 47:37 
    5       Göran Johnsson          Skåneslättens OL             47:57 
    6       Sven-Inge Svensson      Hässleholms OK               48:10 
    7       Göran Svenson           SOK Viljan                   48:28 
    8       Christer Kaisajuntti    OK Skogsfalken               48:42 
    9       Björn Palm              Lessebo OK                   49:46 
   10       Kenneth Fager           OK Dacke                     51:58 
   11       Anders Wiberg           OK Skogsfalken               52:28 
   12       Bengt Aspvall           Ronneby OK                   53:46 
   13       Anders Wallner          Lunds OK                     55:11 
   14       Jan Olofsson            Ronneby OK                   56:39 
   15       Sven-Olof Johansson     Vaggeryds SOK                62:22 
   16       Bengt Strindhagen       FK Vittus                    62:26 
   17       Jan Olof Ferm           FK Göingarna                 63:30 
   18       Bengt Krister Nilsson   FK Vittus                    64:17 
   19       Rolf Ohrlander          OK Pan-Kristianstad          64:51 
   20       Åke Ohlson              OK Skogsfalken               65:21 
   21       Sven Olle Söderberg     OK Skogsfalken               68:49 

            Hans Larsson            Hässleholms OK            ej start 
            Per Arne Evaldsson      OK Gynge                  ej start 
            Lars Lindborg           Tormestorps IF            ej start 



H50  (18)      5660 m                      

    1       Bengt Larsson           FK Göingarna                 43:21 
    2       Jan Nilsson             OK Pan-Kristianstad          45:56 
    3       Ola Svensson            OK Orion                     49:06 
    4       Håkan Forsman           Ronneby OK                   49:22 
    5       Ingmar Ekelöv           Skåneslättens OL             50:46 
    6       Thomas Nilsson          FK Göingarna                 51:14 
    7       Magnus Johansson        Växjö OK                     51:40 
    8       Jan Andersson           Hjortens SK                  52:41 
    9       Ingemar Månsson         Ronneby OK                   52:49 
   10       Per Nilsson             Stigmännen Karlshamns OK     52:57 
   11       Per Edvardsson          OK Torfinn                   55:36 
   12       Per-Ivan Engström       OK Orion                     55:55 
   13       Ingela Ekelöv           Skåneslättens OL             56:08 
   14       Bo Salomonsson          Kalmar OK                    56:25 
   15       Rune Thuresson          OK Bävern                    59:19 
   16       Anders Rådberg          FK Finn                      59:48 
   17       Bo Petersson            Lessebo OK                   73:59 

            Lars Magnusson          OK Älme                   ej start 



H45  (13)      6020 m                      

    1       Ove Lernå               Kalmar OK                    45:06 
    2       Lars Persson            OK Skogsfalken               52:45 
    3       Hans- Åke Lundqvist     OK Gynge                     53:02 
    4       Peter Olausson          OK Orion                     53:50 
    5       Thommy Bergman          Stigmännen Karlshamns OK     54:11 
    6       Göran Månsson           OK Dacke                     54:20 
    7       Göran Persson           Värend GN OL                 56:27 
    8       Ulf Linderfalk          Skåneslättens OL             57:05 
    9       Staffan Käll            OK Älme                      57:47 
   10       Jan-Henrik Jansson      Växjö OK                     58:31 
   11       Nisse Rosén             Stigmännen Karlshamns OK     75:20 
   12       Kjell Svensson          OK Älme                      81:55 
   13       Kennie Bjerstedt        Stigmännen Karlshamns OK     84:37 



H40  (17)      6700 m                      

    1       Stefan Berglin          OK Dacke                     50:05 
    2       Joel Rydström           FK Finn                      50:44 
    3       Niklas Nilsson          Härlövs IF                   51:42 
    4       Niklas Edvardsson       Hästveda OK                  53:11 
    5       Jonas Persson           Torsås OK                    55:54 
    6       Dennis Persson          Växjö OK                     56:37 
    7       Jens Nilsson            OK Skogsfalken               58:50 
    8       Anders Blomqvist        OK Skogsfalken               60:13 
    9       Jonas Bergfors          SOK Viljan                   60:32 
   10       Stefan Erneborg         Härlövs IF                   64:07 
   11       Lars Elfverson          Kalmar OK                    65:24 
   12       Jonas Johansson         OK Skogsfalken               68:42 
   13       Patrik Wåhlin           OK Skogsfalken               69:58 
   14       Evgeni Korshunov        Ryssland                     80:03 
   15       Peder Nilsson           OK Torfinn                   83:54 
   16       Stefan Petersson        Kalmar OK                    98:42 

            Jan-Ove Wiking          Istrums SK                ej start 



H35  (6)       7400 m                      

    1       Thomas Nilsson          Eslövs FK                    59:35 
    2       Henric Höglind          OK Pan-Kristianstad          60:41 
    3       Fredrik Karlsson        Nybro OK                     67:53 
    4       Magnus Tenghagen        Härlövs IF                   69:08 
    5       Anders Malmqvist        Motala AIF OL                96:22 

            Jonas K Johansson       OK Skogsfalken            ej start 



H21  (46)      8100 m                      

    1       Oleksandr Kratov        OK Orion                     53:02 
    2       Aleksander Bernaciak    Nybro OK                     53:25 
    3       Håkan Gunnarsson        OK Orion                     53:38 
    4       Rikard Sager            OK Orion                     53:43 
    5       Andreas Ferm            FK Göingarna                 54:02 
    6       Lucian Semeniuc         FK Finn                      55:45 
    7       Per-Åke Bligård         Göteborg-Majorna OK          56:31 
    8       Erik Folkesson-Blom     OK Älme                      57:27 
    9       Pontus Petersson        Nybro OK                     58:52 
   10       Per Lenander            Växjö OK                     59:15 
   11       Rasmus Leo              Bredaryds SOK                59:20 
   12       Magnus Granqvist        FK Göingarna                 60:26 
   13       Henrik Larsson          FK Göingarna                 61:28 
   14       Jakob Bengtsson         Stigmännen Karlshamns OK     61:42 
   15       Magnus Larsson          FK Göingarna                 62:26 
   16       Pontus Johansson        Växjö OK                     63:26 
   17       Anders Selin            FK Göingarna                 63:54 
   18       Måns Faxén              Växjö OK                     65:30 
   19       Simon Smedberg          OK Skogsfalken               65:34 
   20       Björn Andersson         OK Dacke                     67:14 
   21       Håkan Axelsson          FK Göingarna                 67:34 
   22       Thomas Najvik           OK Pan-Kristianstad          68:06 
   23       Per-Åke Nilsson         FK Göingarna                 69:18 
   24       Anton Wiberg            OK Skogsfalken               69:27 
   25       Åke Larsson             Stigmännen Karlshamns OK     69:36 
   26       David Viberg            Växjö OK                     70:21 
   27       Ulrik Karlsson          Lessebo OK                   70:31 
   28       Pär Fridsell            OK Pan-Kristianstad          71:38 
   29       Gabriel Bengtsson       Stigmännen Karlshamns OK     71:54 
   30       Roine Schölin           Laholms IF OK                72:18 
   31       Patrik Johansson        Kexholms SK                  73:00 
   32       Johan Lundqvist         OK Gynge                     73:40 
   33       Carl-Johan Bergman      OK Älme                      74:12 
   34       Jon Henriksson          OK Skogsfalken               74:32 
   35       Tommy Svensson          OK Gynge                     74:56 
   36       Thom Barbus             OK Orion                     76:14 
   37       Henrik Lundqvist        OK Gynge                     83:02 
   38       John Rådberg            FK Finn                      85:51 
   39       Arvid Lindqvist-Käll    OK Älme                      86:36 
   40       Lars Göran Nyberg       FK Åsen                     103:54 
   41       Elias Dalberg           Torsås OK                   107:38 

            Viktor Stensson         Helsingborgs SOK          Ej godk. 
            Tom Olausson            OK Orion                  Ej godk. 
            Mikael Persson          FK Göingarna              ej start 
            Anton Marmelid          Helsingborgs SOK          ej start 
            Per Holmberg            Ronneby OK                ej start 



H16  (4)       4810 m                      

    1       Filip Olsson            OK Skogsfalken               38:53 
    2       David Rådberg           FK Finn                      57:00 
    3       Jacob Nilsson           Ronneby OK                   67:25 
    4       Henrikas Pokoniecnas    Litauen                      99:00 



H14  (12)      3880 m                      

    1       Joakim Svensson         OK Älme                      29:37 
    2       Mattis Ernstsson        FK Göingarna                 34:05 
    3       Anton Larsson           FK Göingarna                 34:58 
    4       Andreas Henrysson       OK Dacke                     35:18 
    5       Andrey Kondratov        Ryssland                     35:53 
    6       Ilya Temnikov           Ryssland                     37:08 
    7       Victor Tronin           Ryssland                     43:46 
    8       Simon Sigvant           OK Skogsfalken               49:21 
    9       Christian Karlsson      Torsås OK                    50:05 
   10       Ilya Smirnov            Ryssland                     59:48 

            Alfred Najvik           OK Pan-Kristianstad       ej start 
            Hannes Persson          OK Älme                   ej start 



H12  (4)       2750 m                      

    1       Melker Larsson          FK Göingarna                 23:31 
    2       Fritjof Axelsson        FK Göingarna                 29:41 
    3       Albin Henrysson         OK Dacke                     34:05 

            John Karlsson           Emmaboda Verda OK         Ej godk. 



H10  (8)       2310 m                      

    1       Gustav Runefors         Växjö OK                     16:14 
    2       Niklas Jonson           Ronneby OK                   19:13 
    3       Tom Karlsson            Emmaboda Verda OK            20:52 
    4       Algot Najvik            OK Pan-Kristianstad          22:56 
    5       Melker Andersson        Härlövs IF                   31:01 
    6       Gustav Vallbo           OK Orion                     38:41 

            Axel Fransson           OK Dacke                  Ej godk. 
            Isac Borg               Ronneby OK                ej start 



D75  (2)       2320 m                      

    1       Lisa Hedström           OK Pan-Kristianstad          32:17 
    2       Elsa Olausson           Simrishamns OK               48:56 



D65  (15)      2890 m                      

    1       Birgitta Olsson         Ronneby OK                   32:41 
    2       Helen Andertoft         Markaryds FK                 32:44 
    3       Torill Svendsen         Lunds OK                     36:20 
    3       Kerstin Granstedt       OK Pan-Kristianstad          36:20 
    5       Ann-Charlotte Jensen    Andrarums IF                 36:37 
    6       Berit Byström           OK Virdarna                  44:31 
    7       Harriet Karlsson        Torsås OK                    44:48 
    8       Clarie Ek               OK Pan-Kristianstad          46:43 
    9       Gunilla Grönblad        Härlövs IF                   51:24 
   10       Eva Bergstrand          Värend GN OL                 55:48 
   11       Barbro Nilsson          Alvesta SOK                  57:24 
   12       Ulla Bergqvist          Stigmännen Karlshamns OK     58:36 
   13       Regina Svagzdiene       Litauen                      61:06 
   14       Kerstin Nilsson         OK Gynge                     61:46 

            Karin Lindén            OK Gynge                  Ej godk. 



D60  (13)      2890 m                      

    1       Bigge Bengtsson         Stigmännen Karlshamns OK     34:32 
    2       Ulla Håkansson          OK Gynge                     35:45 
    3       Lisa Kumlin             Växjö OK                     36:23 
    4       Marie-Louise Karlsson   Nybro OK                     38:14 
    5       Ann-Mari Persson        Växjö OK                     42:15 
    6       Gullevi Svensson        Skogslöparna                 42:41 
    7       Margret Karlsson        OK Skogsfalken               43:00 
    8       Ingrid Salomonsson      Skåneslättens OL             44:36 
    9       Kristina Fransson       OK Virdarna                  44:48 
   10       Anna-Lisa Hansson       OK Pan-Kristianstad          47:00 
   11       Eva Arvidsson           Alvesta SOK                  54:19 
   12       Ell-Britt Svensson      FK Finn                      64:39 
   13       Barbro Cassing          Ronneby OK                   72:48 



D55  (6)       3490 m                      

    1       Lena Söderberg          OK Skogsfalken               38:45 
    2       Gunilla Andersson       OK Dacke                     51:57 
    3       Kristin Johansson       OK Dacke                     52:35 
    4       Siv Larsson             Växjö AIS                    52:48 
    5       Margareta Schölin       Tockarps IK                  54:51 

            Ann-Helen Linnersjö     OK Orion                  ej start 



D50  (8)       3490 m                      

    1       Ann-Christin Nero       Ronneby OK                   33:43 
    2       Ewa Roos                Helsingborgs SOK             35:40 
    3       Annika Frantz           Stigmännen Karlshamns OK     38:15 
    4       Birgitta Nilsson        Stigmännen Karlshamns OK     44:10 
    5       Inger Frick-Norling     FK Göingarna                 44:26 
    6       Bente Käll              Växjö OK                     45:06 
    7       Stella Käll             OK Älme                      47:35 
    8       Ingrid Nyberg           FK Åsen                      57:00 



D45  (9)       4150 m                      

    1       Lisel Arvidsson         Växjö OK                     37:34 
    2       Lena Henriksson-Ågren   Ronneby OK                   40:01 
    3       Kristina Johansson      Kalmar OK                    42:57 
    4       Christina Olsson        Skåneslättens OL             46:06 
    5       Pernilla Larsson        OK Skogsfalken               46:58 
    6       Kati Németh             Stigmännen Karlshamns OK     47:07 
    7       Lena Sandgren Swartz    OK Orion                     47:48 
    8       Wiveka Ernstsson        FK Göingarna                 53:04 
    9       Erina Matrosova         Ryssland                     89:41 



D40  (6)       4150 m                      

    1       Annika Josefsson        OK Dacke                     47:25 
    2       Cecilia Lingerud        OK Skogsfalken               47:37 
    3       Karin Johansson         FK Göingarna                 47:57 
    4       Annika Larsson          FK Göingarna                 50:02 
    5       Lisa Nilsson            OK Torfinn                   81:24 

            Margareta Rylander      FK Göingarna              ej start 



D21  (22)      5660 m                      

    1       Nadiya Volynska         OK Orion                     43:24 
    2       Rebecka Olsson          OK Skogsfalken               43:33 
    3       Christina Smedberg      OK Skogsfalken               43:37 
    4       Helena Lindén           Växjö OK                     47:28 
    5       Lina Svensson           OK Skogsfalken               48:49 
    6       Anna Andréasson         OK Skogsfalken               50:31 
    7       Emma Bergman            OK Skogsfalken               50:45 
    8       Sarah Lindström         Ronneby OK                   50:54 
    9       Katarina Lindén         Växjö OK                     50:57 
   10       Linda Wennerlund        Göteborg-Majorna OK          51:16 
   11       Lindha Hellner          Istrums SK                   51:55 
   12       Louise Axelsson         FK Göingarna                 51:57 
   13       Anna Hellner            Istrums SK                   52:08 
   14       Sara Svensson           OK Pan-Kristianstad          52:44 
   15       Åsa Bergfors            SOK Viljan                   56:38 
   16       Susanne DeBourg         Ronneby OK                   57:00 
   17       Camilla Selin           FK Göingarna                 61:48 
   18       Birgitta Olsson         OK Skogsfalken               64:24 
   19       Erika Knutsson          Nybro OK                     64:55 
   20       Hanna Wåhlin            OK Skogsfalken               66:37 
   21       Ingrid Svantesdotter-L  FK Göingarna                 67:43 
   22       Ellen Knutsson          Nybro OK                     72:42 



D16  (6)       4150 m                      

    1       Lisa Nyberg             FK Åsen                      35:45 
    2       Maria Johansson         Torsås OK                    40:22 
    3       Ebba Roos               Helsingborgs SOK             40:23 
    4       Daria Odintsova         Ryssland                     52:48 
    5       Lyubob Matrosova        Ryssland                     59:07 
    6       Marika Arvidsson        Växjö OK                     72:36 



D14  (9)       3600 m                      

    1       Jessica Nilsson         OK Torfinn                   30:19 
    2       Sanna Pettersson        OK Dacke                     35:27 
    3       Elin Berglin            OK Dacke                     35:52 
    4       Diana Arvidsson         Växjö OK                     40:13 
    5       Klara Arnesson          OK Skogsfalken               41:55 
    6       Moa Wåhlin              OK Skogsfalken               47:00 
    7       Caroline Fredriksson    OK Dacke                     53:24 
    8       Lovisa Ågren            Ronneby OK                   91:38 

            Anna Gribanova          Ryssland                  Ej godk. 



D12  (3)       2750 m                      

    1       Madelene Axelsson       Härlövs IF                   35:03 
    2       Anna Blyumgard          Ryssland                     42:19 

            Vilma Persson           OK Skogsfalken            ej start 



D10  (13)      2310 m                      

    1       Hilda Axelsson          FK Göingarna                 19:17 
    2       Klara Andersson         Härlövs IF                   20:18 
    3       Ellen Wahlbom           OK Orion                     21:54 
    4       Ellen Andersson         Stigmännen Karlshamns OK     22:02 
    5       Elin Svensson           OK Älme                      22:05 
    6       Elin Oskarsson          Skogsvandrarna               25:32 
    7       Irmalinn Nilsson        Härlövs IF                   29:25 
    8       Elsie Oskarsson         Skogsvandrarna               36:10 
    9       Ebba Berglin            OK Dacke                     37:50 
   10       Johanna Wilhelmsson     OK Dacke                     39:20 
   11       Maja Tenghagen          Härlövs IF                   42:37 

            Matilda Rylander        FK Göingarna              ej start 
            Sofie Persson           Härlövs IF                ej start 



U2  (7)        2310 m                      

    1       Daniel Stråhle          Växjö OK                     21:40 
    2       Jessica Arvidsson       Växjö OK                     23:09 
    3       Emma Auselius           Bredaryds SOK                26:09 
    4       Emil Auselius           Bredaryds SOK                29:14 
    5       Albin Bengtsson         OK Vilse 87                  34:31 
    6       Ida Sigvant             OK Skogsfalken               36:24 
    7       Melvin Nilsson          Härlövs IF                   48:43 



INSKOLNING  (1 2340 m                      

            Alexander Lennartsson   OK Dacke                     Godk. 
            Hugo Auselius           Bredaryds SOK                Godk. 
            Sigrid Elmblad          OK Vilse 87                  Godk. 
            Linn Karlsson           OK Vilse 87                  Godk. 
            Linus Lennartsson       OK Dacke                     Godk. 
            Joel Hallberg           OK Dacke                     Godk. 
            Robin Larsson           FK Göingarna                 Godk. 
            Pia Larsson             FK Göingarna                 Godk. 
            Axel Tenghagen          Härlövs IF                   Godk. 

            Jonathan Tell           OK Dacke                  j fullf. 



Öppen 1  (3)   2310 m                      

    1       Zakarias Åkerlund       Stigmännen Karlshamns OK     26:23 
    2       Johannes Lennartsson    OK Dacke                     31:52 
    3       John Bjerstedt          Stigmännen Karlshamns OK     38:47 



Öppen 2  (8)   2750 m                      

    1       Amanda Bentsson         OK Vilse 87                  37:52 
    2       Magnus Elmblad          OK Vilse 87                  43:57 
    3       Berit Runefors          Växjö OK                     45:52 
    4       Karsten Hedland         Klubblös                     48:34 
    5       Eivor Nydahl            Stigmännen Karlshamns OK     64:29 
    6       Marie Sundström         Härlövs IF                   73:17 
    7       Birgitta Petersson      Alvesta SOK                  76:12 
    8       Gunilla Lagerlöf        Stigmännen Karlshamns OK     94:30 



Öppen 4  (14)  3600 m                      

    1       Conny Berggren          Växjö AIS                    42:30 
    2       Martin Bertilsson       Hässleholms OK               57:07 
    3       Maria Strindhagen       FK Vittus                    60:44 
    4       Gun-Britt Holmberg      FK Vittus                    60:52 
    5       Stig Nydahl             Stigmännen Karlshamns OK     62:57 
    6       Christer Svensson       Ronneby OK                   63:52 
    7       Pär Bertilsson          Hässleholms OK               66:21 
    8       Karin Bertilsson        Hässleholms OK               67:20 
    9       Sten Vallbo             OK Orion                     68:23 
   10       Gunnel Henrysson        OK Dacke                     70:24 
   11       Mariann Svensson        Växjö AIS                    72:37 
   12       Eva Blomqvist           OK Skogsfalken               77:50 
   13       Jan-Åke Hansson         Stigmännen Karlshamns OK     78:15 
   14       Peter Ågren             Ronneby OK                   85:07 



Öppen 5  (8)   4150 m                      

    1       Mikael Svensson         OK Pan-Kristianstad          42:11 
    2       Lars Hylén              Ringsjö OK                   42:32 
    3       Petra Pettersson        OK Dacke                     55:29 
    4       Nils-Åke Nilsson        FK Göingarna                 64:38 
    5       Håkan Auselius          Bredaryds SOK                65:36 
    6       Sten Oddmo              Härlövs IF                   69:01 
    7       Lennart Johannesson     Stigmännen Karlshamns OK     89:49 

            Göran Rylander          FK Göingarna              ej start 



Öppen 6  (12)  4810 m                      

    1       Jörgen Olsson           Härlövs IF                   32:46 
    2       Susanne Andersson       Härlövs IF                   41:20 
    3       Albin Karlsson          OK Vilse 87                  50:55 
    4       Fredrik Oskarsson       Skogsvandrarna               51:38 
    5       Madeleine Gunnarsson    OK Pan-Kristianstad          60:36 
    6       Ulf Arvidsson           Växjö OK                     62:12 
    7       Ronny Carlsson          OK Skogsfalken               63:12 
    8       Leif Karlsson           Frosta OK                    65:31 
    9       Jerker Nilsson          OK Älme                      66:14 
   10       Gunilla Gustavsson      OK Orion                     69:17 
   11       Tobias Blomkvist        OK Vilse 87                  72:10 

            Gabrielle Brun          Andrarums IF              Ej godk. 



Öppen 7  (18)  2890 m                      

    1       Mikael Wahlbom          OK Orion                     28:37 
    2       Karin Lindqvist         Ronneby OK                   29:29 
    3       Clas Nedfors            OK Dacke                     35:52 
    4       Jan-Olof Engström       Växjö OK                     39:41 
    5       Roland Eriksson         Hästveda OK                  41:52 
    6       Per-Ivar Persson        OK Orion                     41:53 
    7       Bengt Halleröd          OK Skogsfalken               42:39 
    8       Thorwald Fransson       OK Virdarna                  43:35 
    9       Lars Henriksson         OK Älme                      44:21 
   10       Sussi Jonson            Ronneby OK                   46:44 
   11       Per-ola Melander        Stigmännen Karlshamns OK     47:42 
   12       Ingalill Nilsson        Stigmännen Karlshamns OK     51:22 
   13       Ulla-Britt Karlsson     Växjö OK                     52:36 
   14       Berit Nilsson           Markaryds FK                 55:32 
   15       Bengt-Åke Nilsson       Ronneby OK                   59:22 
   16       Börje Persson           OK Gynge                     67:10 
   17       Curth Svensson          Skåneslättens OL             67:27 

            Ingamaj Persson         OK Gynge                  Ej godk. 



Öppen 9  (15)  7400 m                      

    1       Ola Nyberg              FK Göingarna                 64:26 
    2       Jonny Svensson          OK Vilse 87                  68:34 
    3       Ola Andertoft           Markaryds FK                 72:58 
    4       Mats Carlsson           OK Vilse 87                  75:45 
    5       Inge Götesson           OK Dacke                     77:04 
    6       Jan Karlsson            Växjö OK                     78:31 
    7       Håkan Eriksson          Hästveda OK                  80:44 
    8       Hans Persson            Andrarums IF                 82:07 
    9       Roger Bergvik           Växjö OK                     94:04 
   10       Bengt Salomonsson       Skåneslättens OL             95:50 
   11       Sven Törnqvist          Tormestorps IF              115:27 

            Bengt-Göran Frantz      Stigmännen Karlshamns OK  Ej godk. 
            Olof Nilsson            OK Skogsfalken            Ej godk. 
            Bert-Inge Green         Stigmännen Karlshamns OK  Ej godk. 
            Henrik Johansson        OK Pan-Kristianstad       Ej godk. 



H 17-20  (2)   6020 m                      

            Johan Larsson           Hässleholms OK            ej start 
            Adam Persson            OK Älme                   ej start 



D 17-20  (4)   4150 m                      

    1       Milda Cerneckyte        Litauen                      41:38 
    2       Ruta Pareigyte          Litauen                      46:52 
    3       Banga Balnaite          Litauen                      47:36 
    4       Elaine Olausson         OK Orion                     52:56