Vilselöpet 2010sö 2010-10-24 13:52
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2008

   Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



H80  (3)       2620 m                      

    1          Bertil Johansson          30       Skåneslättens OL             38:39 G        
    2          Sture Jansson             27       Emmaboda Verda OK            39:30 G        
    3          Curth Svensson            27       Skåneslättens OL             39:38 G        



H75  (6)       3150 m                      

    1          Gillis Alm                34       Växjö OK                     34:32 G        
    2          Ingvar Petersson          32    13 Hässleholms OK               36:48 G        
    3          Johan Jansson             34       Växjö OK                     38:42 G        
    4          Bengt Edvardsson          32    13 OK Torfinn                   41:41 S        
    5          Inge Åkesson              33     1 Stigmännen Karlshamns OK     44:25 S        
    6          Evald Johansson           34    14 Lessebo OK                   52:45 B        



H70  (25)      3450 m                      

    1          Anders Carlsson           39       Skåneslättens OL             35:21 G        
    2          Roland Karlsson           38       Ronneby OK                   38:53 G        
    3          Bo Svensson               40       Tockarps IK                  39:27 G        
    4          Werner Törnblom           35       Växjö OK                     41:05 S        
    5          Rune Bengtsson            38       Ronneby OK                   41:53 S        
    6          Gunnar Sandström          40       OK Pan-Kristianstad          42:20 S        
    7          Roland Edvinsson          40    13 FK Göingarna                 42:22 S        
    8          Kurt Bergstrand           39    14 Lessebo OK                   44:33 S        
    9          Hubert Hugosson           40    13 OK Gynge                     44:35 S        
   10          Göran Thour               40    14 Värend GN OL                 44:59 S        
   11          Brodde Nilsson            39       OK Skogsfalken               45:55 S        
   12          Ragnar Olsson             39       Ronneby OK                   47:08 S        
   13          Inge Nilsson              39       Tockarps IK                  47:27 S        
   14          Stig Karlsson             40    14 Torsås OK                    47:40 S        
   15          Sten Johansson            39       OK Skogsfalken               50:01 S        
   16          Owe Svensson              38       OK Orion                     50:37 S        
   17          Bo Wadensjö               38    14 FK Finn                      53:18 B        
   18          Torsten Claesson          39       OK Älme                      53:34 B        
   19          Sven-Erik Svensson        38       OK Älme                      53:43 B        
   20          Burne Nilsson             37    13 OK Torfinn                   54:08          
   21          Sven Persson              37    14 Torsås OK                    55:48          
   22          Bernt Petersson           36    14 Alvesta SOK                1:03:04          

               Bengt I Nilsson           38    13 Frosta OK                 ej start          
               Lennart Johansson         37    13 Hässleholms OK            ej start          
               Börje Nilsson             36    13 Hässleholms OK            ej start          



H65  (31)      4070 m                      

    1          Nils Karlsson             45    14 Växjö Allmänna IS            41:38 G        
    2          Ingemar Andersson         44       OK Orion                     42:17 G        
    3          Stig Karlsson             41    14 Lessebo OK                   43:57 G        
    4          Sven-Åke Granquist        42    13 Hästveda OK                  44:38 G        
    5          Waste Byström             43    14 OK Virdarna                  45:06 G        
    6          Kent Ekdahl               45       Emmaboda Verda OK            46:21 G        
    7          Ingvar Persson            45       FK Åsen                      47:35 S        
    8          Krister Sandblad          42       Växjö OK                     47:48 S        
    9          Hagbert Persson           41       Växjö OK                     47:55 S        
   10          Göran Svensson            45    14 FK Finn                      48:31 S        
   11          Anders Buhré              42    14 Nybro OK                     48:42 S        
   12          Bertil Ottosson           42    13 FK Göingarna                 48:48 S        
   13          Leif Lindström            43    14 Nybro OK                     48:49 S        
   14          Christer Grönblad         44    13 Härlövs IF                   49:14 S        
   15          Arne Kruse                41     1 Stigmännen Karlshamns OK     50:04 S        
   16          Nils-Eric Ericsson        41       FK Åsen                      50:30 S        
   17          Raimo Salminen            41       OK Pan-Kristianstad          52:57 S        
   18          Kenneth Arvidsson         43    14 Alvesta SOK                  53:22 S        
   19          Lars Lindén               42    13 OK Gynge                     53:46 S        
   20          Sven Ruther               44       OK Älme                      55:03 S        
   21          Sven Jonasson             42       OK Skogsfalken               55:50 S        
   22          Göran Persson             41    14 FK Finn                      56:14 S        
   23          Jan-Eric Nelking          35       FK Åsen                      57:12 S        
   24          John-Erik Bergstrand      42    14 Värend GN OL               1:00:39 B        
   25          Kenneth Karlsson          45    14 Nybro OK                   1:06:10          
   26          Rolf Anglert              42       OK Orion                   1:06:45          
   27          Yngve Magnusson           44       OK Orion                   1:08:30          

               Göran Andersson           42     1 Stigmännen Karlshamns OK  Ej godk.          
               Stellan Fehrnström        42    15 Enebybergs IF             ej start          
               Benkt Anderson            44    13 Lunds OK                  ej start          
               Bengt Bergman             44    13 Lunds OK                  ej start          



H60  (24)      4650 m                      

    1          Agne Bengtsson            48       OK Kompassen                 39:10 G        
    2          Leif Sandgren             47    13 Frosta OK                    39:19 G        
    3          Krister Nilsson           49       Växjö OK                     42:05 G        
    4          Ronny Hjalmarsson         47       Emmaboda Verda OK            43:42 G        
    5          Göran Johnsson            50       Skåneslättens OL             45:18 S        
    6          Sven-Olof Larsson         49    14 Växjö Allmänna IS            51:40 S        
    7          Bill Schölin              48       Tockarps IK                  52:21 S        
    8          Emil Olesen                        FIF Hillerød                 52:54 S        
    9          Tommy Olsson              46       OK Dacke                     53:39 S        
   10          Kenth Sundgren            49       Skåneslättens OL             54:16 S        
   11          Aymonn Andersson          46       OK Dacke                     54:17 S        
   12          Lars-Gunnar Bengtsson     48     1 Stigmännen Karlshamns OK     54:57 S        
   13          Lennart Bohman            46       FK Vittus                    56:13 B        
   14          Lennart Andersson         48       OK Orion                     56:58 B        
   15          Sven Olle Söderberg       50       OK Skogsfalken               57:55 B        
   16          Jörgen Fransson           47       Emmaboda Verda OK            58:08 B        
   17          Arne Johansson            47       OK Älme                      58:24 B        
   18          Eric Tenland              47     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:00:03          
   19          Leif Alfredsson           47    14 Växjö Allmänna IS          1:02:03          
   20          Leif Karlsson             46    13 Frosta OK                  1:03:09          
   21          Nils-Erik Bondesson       48    13 Frosta OK                  1:07:43          

               Anders Wetterling         47     1 Stigmännen Karlshamns OK  Ej godk.          
               Göran Larsson             48       OK Kompassen              Ej godk.          
               Owe Nilsson               49     1 Stigmännen Karlshamns OK  ej start          



H55  (16)      5470 m                      

    1          Stellan Martinsson        55    13 OK Tyringe                   47:17 G        
    2          Bengt Aspvall             52       Ronneby OK                   51:29 G        
    3          Ingemar Persson           53    14 Gamleby OK                   54:24 S        
    4          Bengt Strindhagen         52       FK Vittus                    54:35 S        
    5          Arne Andersson            54    13 OK Torfinn                   55:57 S        
    6          Per Arne Evaldsson        53    13 OK Gynge                     57:18 S        
    7          Lars Eriksson             55    14 Kalmar OK                    58:36 S        
    8          Per Nilsson               55     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:00:54 S        
    9          Rolf Ohrlander            54       OK Pan-Kristianstad        1:03:13 S        
   10          Rolf Nilsson              55    13 Frosta OK                  1:04:41 S        
   11          Per Svensson              54       Ronneby OK                 1:04:47 S        
   12          Torgny Ottosson           54    13 OK Torfinn                 1:06:57 S        
   13          Jan Olof Ferm             52    13 FK Göingarna               1:07:29 S        
   14          Bo Jansson                52     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:19:11          
   15          Bjarne S Jensen                    FIF Hillerød               1:43:33          

               Christer Kaisajuntti      54       OK Skogsfalken            ej start          



H50  (8)       5780 m                      

    1          Åke Jönsson               57    13 Tormestorps IF               48:26 G        
    2          Ronnie Ljunggren          60    13 OK Tyringe                   51:30 G        
    3          Jan Karlsson              59       Växjö OK                     57:30 S        
    4          Jan Andersson             59    14 Kalmar OK                    58:02 S        
    5          Leif Lindau               57    13 OK Torfinn                 1:07:52 S        
    6          Mikael Svensson           57       OK Pan-Kristianstad        1:11:50 B        
    7          Mats Karlsson             56       FK Vittus                  1:19:55          

               Ola Svensson              57       OK Orion                  ej start          



H45  (14)      6190 m                      

    1          Sven Lundgren             65    14 Värend GN OL                 48:38 G        
    2          Joel Rydström             65    14 FK Finn                      49:05 G        
    3          Per-Olof Andersson        65    13 OK Tyringe                   49:51 G        
    4          Henrik Larsson            64    13 FK Göingarna                 50:48 G        
    5          Per-Åke Nilsson           65    13 FK Göingarna                 50:52 G        
    6          Mats Svensson             62    13 Hjärnarps GH OL              53:05 G        
    7          Lars Persson              64       OK Skogsfalken               56:03 S        
    8          Magnus Porle              64       Växjö OK                     58:07 S        
    9          Göran Månsson             61       OK Dacke                     59:22 S        
   10          Erik Kindlundh            62    14 FK Finn                    1:03:54 S        
   11          Nisse Rosén               61     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:15:19          
   12          Kjell Svensson            64       OK Älme                    1:21:02          
   13          Gustaf Torenstam          62       Emmaboda Verda OK          1:49:14          

               Ulf Jungstrand            60       OK Skogsfalken            Ej godk.          



H40  (15)      6550 m                      

    1          Magnus Larsson            67    13 FK Göingarna                 44:28 G        
    2          Patrik Rosén              67    13 Hästveda OK                  45:23 G        
    3          Niklas Edvardsson         67    13 Hästveda OK                  48:28 G        
    4          Jonas Persson             67    14 Torsås OK                    48:32 G        
    5          Fabian Ljungquist         70    13 Lunds OK                     51:04 S        
    6          Jan-Ove Wiking            69    20 Istrums SK                   51:27 S        
    7          Anders Blomqvist          66       OK Skogsfalken               52:29 S        
    8          Fredrik Smedberg          67       OK Skogsfalken               54:27 S        
    9          Thomas Najvik             68       OK Pan-Kristianstad          54:42 S        
   10          Magnus Larsen             68    13 FK Boken                     56:37 S        
   11          Håkan Eriksson            67    13 Hästveda OK                  56:46 S        
   12          Thomas Sundström          68       Ronneby OK                 1:16:42          
   13          Jonas K Johansson         70       OK Skogsfalken             1:19:14          

               Roger Sigvant             67       OK Skogsfalken            Ej godk.          
               Håkan Fransson            67       Ronneby OK                ej start          



H35  (2)       7030 m                      

    1          Ola Söderberg             73       OK Skogsfalken               59:25 G        
    2          Nicklas Kallerbäck        72       Emmaboda Verda OK          1:21:46 S        



H21  (28)      8030 m                      

    1          Søren Schwartz            90     6 IFK Göteborg                 51:36 G        
    2          Rico Hejlskov Mogensen             St. Binderup OK              53:20 G        
    3          Per Lenander              77       Växjö OK                     53:28 G        
    3          Harri Karlsson            80       OK Pan-Kristianstad          53:28 G        
    5          Thomas Johannesson        67       Ronneby OK                   53:50 G        
    6          Tom Olausson              88       OK Orion                     53:54 G        
    7          Aleksander Bernaciak      83       OK Orion                     55:56 G        
    8          Magnus Granqvist          72    13 FK Göingarna                 59:28 S        
    9          Lucian Semeniuc           81    14 FK Finn                      59:55 S        
   10          Simon Smedberg            93       OK Skogsfalken             1:00:55 S        
   11          Håkan Gunnarsson          76       OK Orion                   1:01:38 S        
   12          Viktor Tovesson           93       OK Orion                   1:02:06 S        
   13          Niklas Karlsson           82       Växjö OK                   1:03:03 S        
   14          Björn Andersson           76       OK Dacke                   1:03:24 S        
   15          Åke Larsson               69     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:03:44 S        
   16          Joel Käll-Karlsson        90       Växjö OK                   1:04:01 S        
   17          Lasse Korsbaek                     St. Binderup OK            1:05:29 S        
   18          Måns Faxén                76       Växjö OK                   1:07:09 S        
   19          Dennis Persson            69       Växjö OK                   1:07:16 S        
   20          Christian Holm Hansen              Aalborg OK                 1:08:04 S        
   21          Per Holmberg              83       Ronneby OK                 1:14:28 B        
   22          Tim Björkman              87       OK Nackhe                  1:22:12          
   23          Claus Bobach                       Aalborg OK                 1:30:22          
   24          Andreas Popp                       Aalborg OK                 1:36:53          

               Richard Eng               75       OK Pan-Kristianstad       Ej godk.          
               Patrik Gunnarsson         76    15 Tumba-Mälarhöjden OK      j fullf.          
               Christian Holmberg        79       FK Vittus                 ej start          
               Martin Söderberg          76       OK Orion                  ej start          



H20  (2)       6190 m                      

    1          Mikkel Johansen                    Aalborg OK                   46:15 G        
    2          Bjarke Boserup                     Aalborg OK                   52:08 S        



H18  (3)       6100 m                      

    1          Adam Georgsson            92       OK Nackhe                    46:28 G        
    2          Anton Oddmo               93    13 Härlövs IF                   49:20 G        
    3          Carl-Johan Bergman        92       OK Älme                    1:03:03 S        



H16  (8)       4660 m                      

    1          Joakim Svensson           95       OK Älme                      40:05          
    2          Robin Larsson             95    13 FK Göingarna                 42:22          
    3          Erik Andersson            95     1 Stigmännen Karlshamns OK     46:22          
    4          Alexander Johansson       95       OK Orion                     46:31          
    5          Martin Nilsson            95     1 Stigmännen Karlshamns OK     47:04          
    6          Niclas Delin              94    13 Härlövs IF                   49:53          
    7          Felix Persson             95       OK Skogsfalken               50:12          
    8          Andreas Henrysson         95       OK Dacke                     54:13          



H14  (13)      3620 m                      

    1          Henrik Johannesson        98       Ronneby OK                   22:35          
    2          Ola Andersson             97     1 Stigmännen Karlshamns OK     25:07          
    3          Edvin Smedberg            96       OK Skogsfalken               26:17          
    4          Anton Larsson             96    13 FK Göingarna                 31:58          
    5          Melker Larsson            98    13 FK Göingarna                 32:47          
    6          Simon Sigvant             96       OK Skogsfalken               35:10          
    7          Oscar Philipsson          97    14 Markaryds FK                 36:48          
    8          Hampus Larsson            97    13 FK Göingarna                 39:21          
    9          Carl Boklund              97       OK Skogsfalken               46:59          
   10          Jonatan Porle             97       Växjö OK                     59:58          

               Lukas Bökman              96       Ronneby OK                Ej godk.          
               Theodor Wahlbom           96       OK Orion                  Ej godk.          
               Simon Runefors            97       Växjö OK                  ej start          



H12  (9)       2700 m                      

    1          Melker Johansson          98       OK Orion                     16:50          
    2          Albin Henrysson           98       OK Dacke                     19:12          
    3          Lukas Lundgren            98    14 Värend GN OL                 19:53          
    4          Julius Kindlundh          98    14 FK Finn                      21:18          
    5          Algot Najvik              00       OK Pan-Kristianstad          25:18          
    6          Lukas Mårtensson          98       OK Skogsfalken               27:18          
    7          Rasmus Eriksson           98     1 OK Vilse 87                  55:55          
    8          Samuel Giselsson          98       Ronneby OK                 1:13:08          

               Niklas Jonson             99       Ronneby OK                Ej godk.          



H10  (11)      2240 m                      

    1          Emilio Ixcot Nilsson      00       Emmaboda Verda OK            23:45          
    2          Gustav Olsson             00    14 Torsås OK                    25:26          
    3          Simon Giselsson           01       Ronneby OK                   26:01          
    4          Max Kärvhag               01       OK Skogsfalken               28:40          
    5          Mårten Gedda              01     6 OK Landehof                  34:30          
    6          Melvin Nilsson            02    13 Härlövs IF                   35:01          
    7          Max Karlsson              02    14 Torsås OK                    41:06          
    8          Tony Andersson            00       OK Skogsfalken               45:12          
    9          Jonathan Ljungberg        00       OK Skogsfalken               59:41          

               Axel Fransson             00       OK Dacke                  ej start          
               Gustav Runefors           00       Växjö OK                  ej start          



D75  (3)       2620 m                      

    1          Lisa Hedström             30       OK Pan-Kristianstad          36:30 G        

               Marianne Eriksson         30       Tockarps IK               ej start          
               Gun Hansson               35    13 Andrarums IF              ej start          



D70  (2)       2620 m                      

    1          Inga-Britt Bengtsson      39       OK Pan-Kristianstad          35:31 G        
    2          Karin Lexell              37    13 OK Torfinn                   43:19 S        



D65  (14)      3150 m                      

    1          Birgitta Olsson           41       Ronneby OK                   31:04 G        
    2          Gullevi Svensson          45       Ronneby OK                   33:38 G        
    3          Gull Svensson             44       Tockarps IK                  35:27 G        
    4          Inga-Lill Wikingsson      41     1 Stigmännen Karlshamns OK     35:38 G        
    5          Ann-Charlotte Jensen      42    13 Andrarums IF                 35:46 G        
    6          Torill Svendsen           44    13 Lunds OK                     37:42 S        
    7          Berit Byström             43    14 OK Virdarna                  38:08 S        
    8          Inger Axelsson            42       OK Orion                     40:06 S        
    9          Solbritt Gustafsson       45    14 OK Virdarna                  41:00 S        
   10          Gunilla Grönblad          42    13 Härlövs IF                   44:19 S        
   11          Harriet Karlsson          44    14 Torsås OK                    46:40 B        
   12          Barbro Cassing            45       Ronneby OK                   52:33          

               Mariann Svensson          41    14 Växjö Allmänna IS         ej start          
               Karin Lindén              43    13 OK Gynge                  ej start          



D60  (19)      3150 m                      

    1          Gun-Britt Fransson        48       Emmaboda Verda OK            32:24 G        
    2          Inger Glans               49    13 OK Torfinn                   32:43 G        
    3          Monica Påhlstorp          47       Emmaboda Verda OK            34:49 G        
    4          Ann-Mari Persson          46       Växjö OK                     35:00 G        
    5          Bigge Bengtsson           49     1 Stigmännen Karlshamns OK     36:23 G        
    6          Gunilla Andersson         49       OK Dacke                     40:09 S        
    7          Marie-Louise Karlsson     49    14 Nybro OK                     40:38 S        
    8          Bodil Ruther              46       OK Älme                      41:09 S        
    9          Barbro Martinsson         49    13 OK Tyringe                   41:17 S        
   10          Karin Bengtsson           46       OK Kompassen                 43:28 S        
   11          Margret Karlsson          47       OK Skogsfalken               44:32 S        
   12          Karin Larsson             50       OK Kompassen                 45:35 S        
   13          Ingalill Nilsson          50     1 Stigmännen Karlshamns OK     46:19 S        
   14          Anna-Lisa Hansson         47       OK Pan-Kristianstad          48:59 B        
   15          Eva Arvidsson             49    14 Alvesta SOK                  51:47          
   16          Ellbritt Svensson         47    14 FK Finn                      52:55          
   17          Kristina Fransson         48    14 OK Virdarna                  58:32          
   18          Göta Britt-Marie Persso   47    14 FK Finn                    1:08:31          

               Ulla Håkansson            46    13 OK Gynge                  ej start          



D55  (10)      3450 m                      

    1          Lena Persson              54    14 Gamleby OK                   40:29 G        
    2          Annika Frantz             55     1 Stigmännen Karlshamns OK     42:41 G        
    3          Eva Konring Olesen                 FIF Hillerød                 45:07 G        
    4          Lena Söderberg            51       OK Skogsfalken               45:57 G        
    5          Kerstin Hjalmarsson       52       Emmaboda Verda OK            48:48 S        
    6          Siv Larsson               54    14 Växjö Allmänna IS            56:22 S        
    7          Birgit H Jensen                    FIF Hillerød               1:49:22          

               Kristin Johansson         52       OK Dacke                  Ej godk.          
               Eva Tykesson              53    13 Rävetofta OK              ej start          
               Åsa Svensson              55       OK Pan-Kristianstad       ej start          



D50  (6)       3450 m                      

    1          Agneta Erfors             59    13 OK Torfinn                   31:55 G        
    2          Mona Palm                 57    14 Lessebo OK                   35:59 G        
    3          Birgitta Nilsson          57     1 Stigmännen Karlshamns OK     38:10 S        
    4          Kristina Johansson        60    14 Kalmar OK                    38:25 S        
    5          Bente Käll                56       Växjö OK                     40:30 S        

               Eva Wildmark              58    13 Andrarums IF              ej start          



D45  (10)      4070 m                      

    1          Lisel Arvidsson           61       Växjö OK                     38:10 G        
    2          Kati Németh               61     1 Stigmännen Karlshamns OK     43:27 S        
    3          Gunilla Gustavsson        65       OK Orion                     45:57 S        
    4          Britt-Marie Bengtsson     62       FK Åsen                      46:14 S        
    5          Marita Philipsson         63    14 Markaryds FK                 47:26 S        
    6          Lotta Johansson           64       FK Åsen                      49:10 S        
    7          Maria Delin               61    13 Härlövs IF                 1:07:27          

               Ingrid Johansson          64     7 Laholms IF OK             Ej godk.          
               Tina Hagård               60    13 Rävetofta OK              ej start          
               Marie Borg                61       FK Åsen                   ej start          



D40  (5)       4070 m                      

    1          Åsa Andersson             66       OK Orion                     44:58 G        
    2          Anneli Carlsson           66    14 FK Finn                      45:17 G        
    3          Margareta Rylander        68    13 FK Göingarna                 49:35 G        
    4          Karin Johansson           67    13 FK Göingarna                 51:29 S        

               Cecilia Lingerud          66       OK Skogsfalken            ej start          



D21  (17)      5760 m                      

    1          Lina Persson                       Kristiansand OK              40:00 G        
    2          Sara Svensson             83       OK Pan-Kristianstad          48:38 S        
    3          Christina Smedberg        64       OK Skogsfalken               49:04 S        
    4          Carlotta Scalet           91       OK Orion                     49:25 S        
    5          Anna Andréasson           77       OK Skogsfalken               51:36 S        
    6          Helle Bobach                       Aalborg OK                   53:11 S        
    7          Helena Lindén             79       Växjö OK                     53:30 S        
    8          Jolanta Kolosinska        91    14 Kalmar OK                    55:19 S        
    9          Cecilia Rönnfjärd         71       OK Skogsfalken               55:24 S        
   10          Katarina Lindén           79       Växjö OK                     57:06 B        
   11          Linda Jansson             87    14 IK Hakarpspojkarna           57:29 B        
   12          Johanna Karlsson          79       OK Pan-Kristianstad        1:02:20          
   13          Birgitta Olsson           57       OK Skogsfalken             1:08:30          
   14          Emma Faxén                80       Växjö OK                   1:19:59          
   15          Sofie Winther                      Aalborg OK                 1:22:43          

               Susanne De Bourg          88       Ronneby OK                ej start          
               Marie Eng                 78       OK Pan-Kristianstad       ej start          



D18  (6)       4660 m                      

    1          Maria Johansson           93    14 Torsås OK                    46:00 G        
    2          Anna Jonson               93       Ronneby OK                   47:43 G        
    3          Linnea Samsö Udholm                Aalborg OK                   49:01 G        
    4          Marika Arvidsson          93       Växjö OK                     51:44 S        
    5          Elise Hjelm               93    14 Torsås OK                  1:19:06          

               Emma Olsson               92    14 Torsås OK                 ej start          



D14  (9)       3620 m                      

    1          Signe Kobaek Edsen                 Nordvest OK                  28:01          
    2          Louise Lundgren           96    14 Värend GN OL                 29:02          
    3          Hanna Melander            97     1 Stigmännen Karlshamns OK     30:17          
    4          Linnea Gustafsson         97    13 OK Gynge                     32:31          
    5          Amanda Nilsson            96       Skåneslättens OL             34:04          
    6          Lovisa Torstensson        98       Emmaboda Verda OK            34:26          
    7          Benedikte Vindum Larsen            Aalborg OK                   49:03          
    8          Ylva Christensson         96       OK Skogsfalken               50:18          
    9          Frida Mårtensson          96       OK Skogsfalken               52:01          



D12  (8)       2700 m                      

    1          Tea Gustafsson            99       Emmaboda Verda OK            22:56          
    2          Ellen Kallerbäck          00       Emmaboda Verda OK            23:43          
    3          Sofie Persson             99    13 Härlövs IF                   27:13          
    4          Ellen Andersson           99     1 Stigmännen Karlshamns OK     29:37          
    5          Rebecka Brorsson          98       Tockarps IK                  30:19          
    6          Elinor Delin              99    13 Härlövs IF                   32:00          

               Vilma Persson             98       OK Skogsfalken            ej start          
               Anna Jönsson              99    13 Tormestorps IF            ej start          



D10  (11)      2240 m                      

    1          Elin Svensson             00       OK Älme                      18:35          
    2          Betty Ottosson            00    13 OK Torfinn                   18:59          
    3          Ellen Wahlbom             00       OK Orion                     19:35          
    4          Irmalinn Nilsson          00    13 Härlövs IF                   20:27          
    5          Kajsa Andersson           00       OK Orion                     20:53          
    6          Klara Andersson           02       OK Orion                     21:57          
    7          Matilda Rylander          01    13 FK Göingarna                 26:36          
    8          Alicia Lundgren           01    14 Värend GN OL                 31:04          
    9          Johanna Wilhelmsson       00       OK Dacke                     32:40          

               Lotten Kindlundh          00    14 FK Finn                   ej start          
               Linn Karlsson             02     1 OK Vilse 87               ej start          



U4  (2)        3620 m                      

    1          Astrid Norman             96       OK Skogsfalken               50:50          
    2          Viktoria Enarsson         96       OK Skogsfalken               50:51          



U3  (3)        2700 m                      

    1          Albert Lundskog           99       OK Skogsfalken               44:31          
    2          Elin Gustafsson           00    13 OK Gynge                     48:27          

               Oscar Modig               00       OK Pan-Kristianstad       ej start          



U2  (2)        2240 m                      

    1          Leo Johansson             03       OK Orion                     19:16          

               Victor Modig              03       OK Pan-Kristianstad       ej start          



U1  (1)        1750 m                      

    1          Hjalmar Gedda             03     6 OK Landehof                  21:37          



INSKOLNING  (1 1750 m                      

               Ella Söderberg            03       OK Skogsfalken               Godk.          
               Elvira Ljungberg          03       OK Skogsfalken               Godk.          
               Tova Danielsson           02       OK Skogsfalken               Godk.          
               Oliverh Molander                   OK Skogsfalken               Godk.          
               Agnes Zetterberg          51     1 OK Vilse 87                  Godk.          
               Lisa Olsson                     14 Torsås OK                    Godk.          
               Hugo Danielsson           04       OK Skogsfalken               Godk.          
               Emil Albinsson            05       OK Skogsfalken               Godk.          
               Herman Albinsson          02       OK Skogsfalken               Godk.          
               Ida Sigvant                        OK Skogsfalken               Godk.          
               Jakob Wilhelmsson         02       OK Dacke                     Godk.          
               Hilde Lindström                  1 OK Vilse 87                  Godk.          



Öppen 1  (2)   2240 m                      

    1          Anna Johansson            92     7 Laholms IF OK                33:55 B        
    2          Kerstin Jönsson                    Klubblös                     45:30          



Öppen 2  (12)  2700 m                      

    1          Magnus Olsson                   14 Torsås OK                    25:56 B        
    2          Gunnel Henrysson          64       OK Dacke                     29:43 B        
    3          Ingela Andersson                   OK Orion                     32:11 B        
    4          Margareta Wikström        46    14 Växjö Allmänna IS            34:06          
    5          Oskar Åkerlundh                  1 Stigmännen Karlshamns OK     34:07          
    6          Göte Nilsson              36       Ronneby OK                   34:44          
    7          Catrine Olsson                  14 Torsås OK                    41:12          
    8          Eva Blomkvist             38       OK Skogsfalken               41:20          
    9          Maria Strindhagen         55       FK Vittus                    41:47          
   10          Ann-Katarin Almqvist               Klubblös                     46:03          
   11          Inga-Maj Persson          32    13 OK Gynge                   1:18:40          

               Ingegerd Nilsson          40       OK Skogsfalken            Ej godk.          



Öppen 4  (10)  3620 m                      

    1          Stefan Karlsson           58       OK Älme                      41:33 B        
    2          Eva Jansson               58       OK Älme                      41:36 B        
    3          Pia Larsson               70    13 FK Göingarna                 47:27 B        
    4          Viktoria Johnsson                  OK Pan-Kristianstad          50:06 B        
    5          Bengt Halleröd                     OK Skogsfalken               54:52 B        
    6          Ingrid Nyberg             56       FK Åsen                      57:11          
    7          Stig Svensson             37    14 OK Virdarna                1:13:10          
    8          Jan-Åke Hansson                  1 Stigmännen Karlshamns OK   1:19:25          

               Torgny Jonsson            41    14 Växjö Allmänna IS         Ej godk.          
               Henrik Sandborg                    Klubblös                  Ej godk.          



Öppen 5  (7)   4070 m                      

    1          Mikael Nilsson            70    13 OK Torfinn                   41:14 B        
    2          Susanne W Karlsson        67    13 Härlövs IF                   49:15 B        
    3          Linda Karlsson            78    14 Lessebo OK                   50:32 B        
    4          Per-Ola Melander          64     1 Stigmännen Karlshamns OK     54:25 B        
    5          Sten Oddmo                57    13 Härlövs IF                   55:13          
    6          Madelene Axelsson         97    13 Härlövs IF                   58:55          
    7          Kristina Persson          71    13 Härlövs IF                 1:06:38          



Öppen 6  (7)   4660 m                      

    1          Lisa Nyberg               94       FK Åsen                      51:18 B        
    2          Peder Nilsson             65    13 OK Torfinn                   52:43 B        
    3          Rolf Andreasson           49       OK Skogsfalken               53:45 B        
    4          Lena Norrman                    13 IS Kullen                    56:38 B        
    5          Rolf Hallberg             40    14 Nässjö OK                  1:02:25 B        
    6          Camilla Nilsson           92    13 OK Torfinn                 1:02:29 B        
    7          Olle Nyström                    13 IS Kullen                  1:16:02          



Öppen 7  (18)  3150 m                      

    1          Torgny Lindström          73       Ronneby OK                   25:46 B        
    2          Mikael Wahlbom            66       OK Orion                     27:14 B        
    3          Örjan Christensson        59       OK Skogsfalken               31:01 B        
    4          Ola Karlsson              70    14 Torsås OK                    31:07 B        
    5          Roger Olsson                    13 Andrarums IF                 32:03 B        
    6          Pi Persson                62       OK Orion                     33:48 B        
    7          Ronny Carlsson            43       OK Skogsfalken               38:47          
    8          Magnus Holmquist                   OK Pan-Kristianstad          39:02          
    9          Mats Rosén                41    13 Hästveda OK                  39:40          
   10          Roland Ekelöf             37     1 Stigmännen Karlshamns OK     39:42          
   11          Helen Nilsson             66    13 Härlövs IF                   40:38          
   12          Roland Eriksson           42    13 Hästveda OK                  40:50          
   13          Berit Runefors            58       Växjö OK                     44:40          
   14          Eva Tollstern             61    14 Växjö Allmänna IS            47:42          
   15          Kennerth Gustafsson       40    14 OK Virdarna                  49:12          
   16          Conny Johansson           64     7 Laholms IF OK                50:26          
   17          Tommy Bengtsson           52    13 Hässleholms OK               54:09          
   18          Börje Persson             33    13 OK Gynge                   1:31:10          



Öppen 8  (20)  5470 m                      

    1          Thom Barbus               89       OK Orion                     48:35 B        
    2          Björn Nilsson             69    13 Härlövs IF                   49:22 B        
    3          Mats Skäppegård                    FK Åsen                      51:55 B        
    4          Mikael Persson            78    13 FK Göingarna                 53:15 B        
    5          Magnus Törnblad                    Ronneby OK                   55:01 B        
    6          Patrick Persson           65    13 Härlövs IF                   55:39 B        
    7          Rasmus Karlsson           93    13 Härlövs IF                   58:47 B        
    8          Rickard Johansson         65       FK Åsen                    1:00:23 B        
    9          Lars Göran Nyberg         56       FK Åsen                    1:03:07 B        
   10          Jörgen Karlsson           64    13 Härlövs IF                 1:07:04          
   11          Roger Bergvik             51       Växjö OK                   1:11:18          
   12          Mollie Nohave             67       OK Orion                   1:13:38          
   13          Lennart Martinsson        48    13 OK Tyringe                 1:15:04          
   14          Stefan Nilsson                   1 Stigmännen Karlshamns OK   1:17:03          
   15          Johan Philipsson          90    14 Markaryds FK               1:20:11          
   16          Bengt-Åke Nilsson               13 OK Torfinn                 1:24:32          
   17          Ingrid Salomonsson        49       Skåneslättens OL           1:33:36          

               Stefan Johansson          62       FK Åsen                   Ej godk.          
               Bengt-Göran Frantz        47     1 Stigmännen Karlshamns OK  Ej godk.          
               Annika Josefsson          65       OK Dacke                  ej start          



Öppen 9  (10)  6550 m                      

    1          Jesper Håkansson                13 FK Göingarna                 46:20 B        
    2          Olof Nilsson              78       OK Skogsfalken               49:48 B        
    3          Erik Bengtsson            72       FK Åsen                      50:47 B        
    4          Olof Bengtsson            84       FK Åsen                      57:31 B        
    5          Jonas Pettersson          79    14 Lessebo OK                   58:43 B        
    6          Lennart Nilsson           57       OK Orion                   1:11:18          
    7          Olof Lethagen                      Klubblös                   1:12:05          
    8          Fredrik Persson           78       FK Åsen                    1:14:18          
    9          Bengt Salomonsson         48       Skåneslättens OL           1:23:26          

               Sven Giselsson                     Ronneby OK                Ej godk.